Petrolul a bifat a doua victorie la rând din retur, scor 2-1, în fața lui CSMS Iași. După o primă repriză controlată autoritar de găzari, care și-au trecut în cont nenumărate ocazii, Grozav și Renan nereușind însă să-l învingă pe Irimia, oaspeții au deschis scorul în minutul 53. Pătulea a speculat o indecizie a aceluiași Renan, l-a fentat pe Manasse și a trimis în vinclu, fără speranțe pentru Bornescu. Ploieștenii au reacționat imediat și, zece minute mai târziu, Hoban l-a învins pe Irimia cu un șut plasat, din afara careului. Grozav a pecetluit soarta întâlnirii în minutul 80, printr-o execuție similară și, până la final, “galben-albaștrii” nu au mai întâmpinat nicio problemă. În urma acestei victorii, Petrolul a urcat în premieră pe un loc de Europa League, situându-se acum pe poziția a 4-a, cu 37 de puncte, în fața campioanei CFR Cluj, și, etapa viitoare, va juca în Giulești, contra Rapidului.