Lider autoritar in Liga I, Steaua a fost eliminata de Concordia Chiajna in optimile de finala ale Cupei Romaniei, in urma loviturilor de departajare.
La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost acelasi de la inceputul meciului, 0-0, ilfovenii reusind sa se impuna la penaltyuri cu 4-3.
Concordia a ratat prima, prin Damian Georgian, insa ros-albastrii nu au profitat de acest avantaj si au irosit ultimele doua lovituri, executate de Alexandru Chipciu si Cristi Tanase, si au parasit astfel competitia.
Pentru echipa lui Ilie Stan, fost antrenor al Stelei, au transformat Pana, Ispir, Belu si Zuluf, in timp ce Nikolic, Parvulescu si Filip au marcat pentru liderul campionatului.
Partida disputata la Chiajna a avut parte si de un moment inedit, care s-a petrecut in minutul 101, atuni cand arbitrul Marian Balaci l-a eliminat pe stelistul Tibi Balan, pentru al doilea cartonas galben. Centralul a revenit insa asupra deciziei, dupa ce a constatat ca mijlocasul nu mai fusese avertizat inainte.
„In mare, am facut un meci bun. Am reusit sa ne cream ocazii. Trebuie sa fim barbati si sa-i felicitam pe cei de la Chiajna. Am pierdut un obiectiv si suntem dezamagiti. In seara asta ne-au lipsit multi jucatori, care vor fi pe teren la meciul cu Dinamo. Vreau ca jucatorii sa treaca foarte repede peste acest esec. Am pierdut un obiectiv, mai avem doua, iar cel mai important este campionatul si il vom castiga”, a declarat antrenorul ros-albastrilor, Laurentiu Reghecampf, la finalul intalnirii.
Daca Steaua s-a impiedicat surprinzator in fata fostei echipe a actualului sau antrenor, in schimb campioana CFR Cluj a obtinut calificarea in sferturile de finala, dupa victoria obtinuta pe teren propriu in fata divizionarei secunde FC Botosani, scor 2-0.
Ambele goluri ale clujenilor au fost inscrise in repriza a doua, Bjelanovic si Luis Alberto punctand in urma unor centrari din corner ale lui Rafael Bastos.
Noul tehnician al gruparii din Gruia, portughezul Paulo Sergio, nu a stat pe banca, urmarind partida din tribuna, insa la pauza a coborat la vestiare pentru a le da sfaturi elevilor sai.
Intr-un alt meci desfasurat miercuri, Ceahlaul Piatra Neamt s-a impus pe teren propriu in fata celor de la Gaz Metan Medias, scor 2-0. Golurile nemtenilor au fost reusite in ultimul sfert de ora de Badescu si Lukanovic.
Marti, Astra Giurgiu, Petrolul Ploiesti si Rapid au obtinut calificarea in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.
Faza optimilor de finala se va incheia joi, atunci cand sunt programate ultimele doua meciuri, Otelul Galatati – CF Braila si Pandurii Tg. Jiu – Dinamo.