CSU Asesoft a terminat la egalitate , scor 79-79, prima partidă de verificare disputată la Zlatibor, în compania vicecampioanei Serbiei, Steaua Roșie Belgrad. Chiar dacă a condus în majoritatea timpului, campioana României a ratat victoria pe final, când arbitrii au dictat mai multe eliminări în tabăra ploieșteană.

CSU Asesoft a realizat o primă repriză excelentă în fața unei echipe care a aliniat aproape cea mai bună formulă. Cu o defensivă atentă, atât om la om, cât și în zonă 1-3-1, campioana a condus ostilitățile în primele 20 de minute ale întâlnirii. Szijarto și Hargrove au trecut, rând pe rând, în marcaj la Rakocevic, veteranul Stelei Roșii fiind deseori prins pe picior greșit de apărarea gândită de Arnautovic. În spațiul de trei secunde, efortul depus de Stănescu în duelul cu Brown i-a adus lui „ViSta” trei greșeli personale încă după primul sfert, încheiat de ploieșteni în avantaj, scor 18-15.