Astazi, incepand cu orele 11.30 a avut loc partida dintre CSM Ploiesti si echipa gazda, Dunarea Braila. Inca de la inceputul meciului, echipa ploiesteana a condus (3-8 in minutul 8). Dupa primul sfert de ora, diferenta de scor s-a marit, CSM având, in minutul 16, un avataj de 7 goluri, diferenta mentinandu-se pana in minutul 20 cand tabela de marcaj arata 10-17 pentru echipa din Ploiesti. Pe tot parcursul primei reprize HC Dunarea a tras sa egaleze insa nu a reusit sa se apropie decat la 3 goluri de adversare. Dupa 30 de minute de joc, tabela de marcaj arata 17-21 pentru CSM Ploiesti si HC Dunarea intra cu un handicap de 4 goluri la pauza.
Venite cu forte proaspete de la vestiare, brailencele au redus din diferenta, scorul dupa primele 5 minute de joc fiind de 20-22 pentru Ploiesti. Diferenta de 2 goluri s-a mentinut pana in minutul 29.
Alina Horjea a egalat pentru brailence in minutul 20, (26-26), ca un minut mai tarziu, Andreea Adespii sa aduca pentru prima oara in avantaj echipa braileana, 27-26. Minutul 21 a fost singurul moment in care HC Dunarea a fost in avantaj. Dupa 60 de minute de joc, tabela de marcaj arata 28-32, CSM Ploiești câștigând primul meci de la turneul de pregatire.
La celalalt meci disputat de dimineata la Sala Polivalenta, HC Danubius Galati a pierdut la un gol diferenta in fata celor de la CSM Bucuresti, 34-35, dupa ce la pauza conducea cu 2 goluri, 18-16.