Asociatia Nationala a Ciclistilor, in parteneriat cu EmmedueSport, au organizat sambata si duminica, 26-27 mai, competitia de ciclism CUPA EmmedueSport 2012. Desfasurat cu sprijinul Consiliului Judetean Prahova, CUPA EmmedueSport este cel mai important eveniment de ciclism cu participare internationala din Prahova.

In competitie s-au inscris peste 700 de sportivi amatori si profesionisti atat din tara, cat si din strainatate: Belgia, Bulgaria, Olanda, Italia, Ungaria, Statele Unite ale Americii. Acestia au parcurs in cele 2 zile de competitie peste 250 km de rute inedite pe sosea si drumuri forestiere care traverseaza Drumul Vinului din Prahova.
Cursa de 100km pe sosea a fost cea mai importanta cursa a Etapei 1 (26 mai). Traseul a pornit de la Crama Seciu (Boldesti Scaeni) si a strabatut renumite zone viticole aflate pe Drumul Vinului: Seciu, Jercalai, Dealu Mare, Calugareni, Tataru.

Podimul in cursa de 100 km a fost ocupat de ploiestenii: Nitu Adrian – locul 1 (Clubul Sportiv Otopeni), Marian Frunzeanu – locul 2 (echipa Bus-Giant Team, castigatorul Cupei EmmedueSport 2011), Alex Ciocan – locul 3 (Clubul Sportiv Otopeni).

Etapa a 2-a, desfasurata pe 27 mai, a fost rezervata curselor pe mountain-bike. Castigatorul Maratonului de 65 km este belgianul Cleppe Wouter (Ram Bikes), urmat de Tudor Oprea (Procycling Geiger) si Lucian Logigan (Procycling Geiger).
Cel mai tanar concurent inscris in competitie are 7 ani, iar cel mai in varsta 70 ani.