Duelul ultimelor două clasate in Liga Nationala de handbal masculin a fost unul spectaculos, în care ambele echipe au luptat pentru a obţine cele două puncte.
Steaua a avut o primă repriză bună, în care a ţinut aproape de CSM Ploieşti în permanenţă. Gazdele, cu Dimache şi Nicolae în mare formă, nu s-au putut desprinde la mai mult de două lungimi de Steaua, ba chiar mai mult tinerii jucători ai lui Ovidiu Mihăilă au revenit şi au egalat până la finalul reprizei.
Gazdele s-au mobilizat şi au luat un avans important în minutul 42 (25-21). Diferenţa dintre cele două echipe a crescut cu zece minute înainte de final, ajungând la cinci lungimi (30-25), însă Steaua nu a cedat lupta şi a recuperat două goluri (31-28), cu cinci minute înainte de final.
Pahovenii s-au impus cu 34-30, şi urcă pe un loc de baraj, la egalitate de puncte cu CSM Bucureşti.