Astra a susținut marți după-amiază primul dintre cele patru meciuri de verificare ale stagiului de februarie din Antalya, învingând cu 2-1(1-1) formația cehă FC Hradec Kralove. Scorul a fost deschis încă din minutul 8, de către Bogdan Rusu. Egalați înainte de pauză, astralii și-au consființit superioritatea de ansamblu prin Fatai, care a transformat în min. 79 penaltyul pe care tot el l-a scos.
Formula de început decisă de Antonio Conceicau a fost Lung – Mihalache, Găman, Oprsal, Junior Morais, Seto, Pătrașcu, Spadacio, Bajenaru, Laionel, Rusu. După pauză, Lungu, Bărboianu, Ricardo, Țigănașu, Tigoianu, Vădrariu și Fatai i-au înlocuit, în ordine, pe Lung, Mihalache, Oprsal, Junior, Pătrașcu, Băjenaru, Rusu. În min 65, sărbătoritul zilei, Stan, l-a schimbat pe Laionel, iar De Amorim pe Spadacio.
Vineri, Astra joacă cu belarușii de la Neman Grodno.