Petrolul a remizat si in cel de-al doilea amical al iernii, 1-1, in compania Coronei Brasov, echipa din cel de-al treilea esalon. Răchită a păstrat în linii mari garnitura de start din partida cu CSM Câmpina, însă a schimbat registrul tactic, din 4-4-2 într-un 4-2-3-1, cu Voican în postura vârfului împins. Ploieştenii au dictat ritmul în prima repriză, Petrolul marcând la singura şansă ivită, prin Buleică.
La revenirea de la cabine, Răchită a efectuat mai multe modificări, trimiţându-i în teren şi pe coreenii Dong, Kang şi Li. Cei 3 au evoluat, însă, modest, jocul găzarilor scăzând în intensitate după ce Chirciu a restabilit egalitatea în minutul 55. La finalul partidei, managerul Petrolului a precizat că o decizie în cazul jucătorilor veniţi în probe o va lua după amicalul de mâine, programat pe Ilie Oana, în compania lui Juventus Bucureşti. Răchită a mai specificat că, începând cu săptămâna viitoare, se va baza pe o sumă de bani alocată transferurilor de către noul investitor, în curtea ploieştenilor fiind aşteptaţi şi alţi jucători, înaintea plecării în Antalia.