În cea de a treia partidă de verificare din cadrul primului stagiu din Antalya, Astra a întâlnit formația ucraineană Metalurg Donețk, participantă în urmă cu 3 sezoane în Europa League. Echipa ploieșteană a caștigat cu 1-0 (1-0), prin golul reușit de marcatorul din meciul cu moldovenii, fundașul Ovidiu Mihalache șutând imparabil de la 18 metri.

Antrenorul principal Antonio Conceicao a trimis în teren formația Gavrilaș – Bărboianu, Mihalache, Oprsal, Țigănașu, Seto, De Amorim, Junior Morais, Băjenaru, Budescu, Younes. Repriza secundă a început cu Fatai în locul lui Budescu, Arthuro pe postul lui Younes, Stan schimbându-l pe Băjenaru, iar De Amorim a fost substituit de alt brazilian, ex-rapidistul Spadacio. În minutul 60, au fost introduși Lungu și Vădrariu (ieșind Gavrilaș și Țigănașu), pentru ca ultimul sfert de oră să fie jucat și de Pătrașcu, Tigoianu, Rusu, cărora le-a cedat locul Seto, Arthuro și Stan.