CSU Asesoft Ploiesti a pierdut al doilea meci consecutiv pe teren propriu, in fata Timisoarei, scor 74-76. Ploiestenii au condus cu 14 puncte, la jumatatea sfertului doi, insa pana la pauza mai aveau doar 2 puncte avantaj. Timisoara a preluat conducerea, iar gazdele au incercat sa duca meciul in prelungiri, insa timisorenii s-au impus la 2 puncte. Cei mai buni marcatori ai Asesoftului au fost Szijarto, autor a 18 puncte, Dzmbic, cu 17, și Burlacu, cel care a înscris 15 puncte. Cei doi români au fost suspendați pentru acest meci, după incidentele de la Sibiu, însă recursul clubului ploieștean a amânat o decizie finală în acest caz va fi luată luni.
De la Timișoara, s-a remarcat Archie, autor a 24 de puncte.
Asesoft a pierdut ultimele 3 meciuri disputate și ocupă locul 5, la 4 puncte de liderul BC Timișoara. Ultimul meci al turului, dar și din acest an, va avea loc miercuri, când ploieștenii vor juca la București, cu CSM, care a învins, surprinzător, 100-72, pe CSU Sibiu, în deplasare.