FC Astra a urcat pe locul 6 în clasamentul Ligii I, după victoria cu 2-1 obținută la Târgu Jiu, împotriva Pandurilor. Fatai a deschis scorul, în minutul 3, după ce Strătilă a centrat de pe dreapta la colţul scurt, Seto a trimis cu capul în bară, mingea a ricoşat apoi la Fatai, care a înscris din apropiere. Gazdele au egalat, 17 minute mai tarziu, când Stromajer a pătruns pe dreapta, a centrat pentru Lemnaru, acesta a preluat greoi, însă la reluare a reuşit să trimită balonul în plasa porţii lui Lung jr.
Golul victoriei ploieștenilor a venit în minutul 86, după o centrare plouată în careul gorjenilor, care a fost prelungită cu capul de Bruno Miguel, din 6 metri, în plasa porţii lui Mingote.
Astra ocupă locul 6, care duce în Europa League, și joacă, etapa viitoare, acasă, cu Sportul Studențesc.