Formaţia Astra Ploiești a remizat, vineri, în deplasare, scor 2-2 (1-0), cu echipa FCM Târgu Mureş, într-un meci în oaspeţii au revenit după ce au fost conduşi de două ori şi în care ultimele goluri au fost marcate în minutele 90+1 şi 90+10. Golurile echipei din Târgu Mureş au fost marcate de Florin Dan ’27 şi Robert Ilyeş ’90+1. Pentru Astra au înscris Valerică Găman ’63 şi N’Doye ’90+10.
Partida dintre FCM Târgu Mureş şi Astra Ploieşti a fost mai încinsă decât se aştepta oricine, iar în minutul 78 spectatorii au asistat la scene de groază, după o ciocnire între Astafei şi Ţigănaşu. Cei doi fotbalişti s-au ciocnit cap în cap şi au căzut ca seceraţi la pământ.
Dacă ploieşteanul şi-a revenit destul de repede, Astafei s-a zvârcolit de durere, în timp ce medicii îi acordau îngrijiri.Astafei a fost transportat de urgenţă la spitalul din Tărgu Mureş, de unde medicii au anunţat că viaţa jucătorului nu este pusă în pericol.

Astra acumulează 8 puncte și întâlnește, în etapa următoare, pe Gaz Metan Medias.