În primul amical al verii, Petrolul a reușit să se impună la Plopeni, cu scorul de 4-1. Antrenorul Vivi Răchită a început partida în formula: Campar – Stoica, Djurovic, Sipovic, Tudor – Milea, Duru – Buhuși, Dumitru, Cataramă – Apostu. Ultimii doi au creat faza primului gol, atunci când Apostu a reluat în plasă centrarea venită, în minutul 20, de la Cataramă. Același jucător a dublat avantajul petroliștilor, 5 minute mai târziu, cu un lob.
După pauză, Răchită a schimbat complet echipa. Astfel, de la vestiare au revenit Zimmerman, Străuț, Barbu, Blanchard, Petean, Tudor, Negru, Crosman, Buhuși, Oprița și Komazec. Un alt jucător venit în această vară, Crosman, a majorat scorul, în minutul 56, însă avantajul a fost micșorat de gazde, grație unui autogol al lui Petean. Enescu a stabilit scorul final, 4-1.