Astra a susținut, astăzi, primul dintre cele șase jocuri amicale internaționale programate pentru stagiul de la Mayrhofen, în Austria. Parteneră i-a fost o echipă cu nume în fotbalul ucrainean și european, Dynamo Kiev, care a câștigat cu 3-2, după ce, la pauză, formația română a condus cu 2-1.
Astra a început bine meciul, golgeterul Fatai deschizând scorul încă din minutul 5. Yarmolenko a adus egalarea (14), iar Miranda (34) a stabilit rezultatul la pauză. În repriza a doua, Aliyev a egalat (57), iar cu trei minute înainte de final Garmas a adus victoria adversarei.
Tibor Selymes a început cu Lungu – Mihalache, Goian, Moreira De Sousa, Junior Morais, Strătilă, N’Doye, Kubala, C.Matei, Fatai, Miranda. Au fost folosiți și ceilalți jucători aflați în Austria, cu excepția lui Gavrilaș și Budescu (care nu este încă total refăcut).
Următorul joc al astralilor – duminică, cu Kolsass, formație austriacă de ligă inferioară.