Petrolul Ploiesti a castigat cu scorul de 2-0 partida disputata, astazi, la Strejnic, cu Alro Slatina. Oprita a trecut in dribling de Pasare si, din interiorul careului, a inscris primul gol cu un sut la coltul lung. Golul de 2-0 a venit in repriza a doua, cand Garleanu a fost angajat in adancime cu o pasa lunga, a profitat de interventia gresita a portarului Tataru, caruia i-a furat mingea si a inscris in poarta goala. In minutul 79, Oprita a trimis peste transversala din lovitura de la 11 m, obtinuta de Florentin Dumitru,
In urma acestei victorii, Petrolul trece pe primul loc in Seria de Vest, gratie golaverajului mai bun, fiind la egalitate de puncte, 40, cu Vointa Sibiu si FC Bihor. In etapa urmatoare, ploiestenii se deplaseaza la Muresul Deva.