Astra a trecut de Victoria Banești cu 2-0. Echipa ploieșteana a deschis scorul in minutul 2, grație unui autogol al lui Maghici, care a deviat in propria poarta un corner. 9 minute mai tarziu, Braneștiul a avut ocazia de a egala, dar șutul lui Dorinel Popa, din lovitura libera, a trecut pe deasupra porții lui Grigore. Chiar inaintea pauzei, Tigoianu putea sa dubleze avantajul Astrei, insa nu a putut controla balonul, intr-o faza in care ramasese singur cu portarul. Tot Braneștiul a avut prima mare ocazie a reprizei secunde, insa Simion si Novac nu au reușit sa bage mingea in poarta din 6 metri. Astra a replicat prin Budescu, al carui șut a fost respins in extremis de portarul Stoicescu. Imediat dupa aceasta faza, fostul atacant al Petrolului a fost schimbat de Fatai, golgheterul Astrei revenind in echipa lui Tibor Selymeș dupa o accidentare grava, la tibie. In cel de-al doilea minut de prelungire, a venit și golul de 2 la 0, Mațel inscriind cu un șut superb, de la 14 metri. Astra ramane pe locul 9 in clasament, cu 30 de puncte, cu 2 mai puțin fața de urmatoarea clasata, CFR Cluj.