Astra a remizat astăzi, 0-0, împotriva uneia dintre cele mai constante formaţii ale Ligii I, FC Vaslui. În prima repriză, gazdele au controlat meciul, dar fără a pune mari probleme. Ba, mai mult, moldovenii au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 21, când Wesley a pasat cu călcâiul în centrul careului, dar Miron a fost pe fază şi a reţinut. Astra a dat replica imediat, prin şutul de la 25 de metri al lui Paulinho, care a trecut, însă, puţin pe lângă vinclu. După pauză, vasluienii dau primele semne de viaţă, Gheorghiu scapă singur cu Miron în minutul 52, dar preferă o pasă în lateral şi mingea iese în afara terenului. La doar cinci minute după această fază, Liviu Ganea îşi face şi el simţită prezenţa pe teren, şutând din 8 metri mult peste poartă. Până în final, FC Vaslui a atacat poarta ploieștenilor, dar apărarea inedită pusă în teren de Nicolo Napoli a rezistat. În penultimul minut de joc, oaspeţii puteau da lovitura, dar reluarea lui Wesley cu capul a picat pe bară, iar ploieştenii au scăpat cu faţa curată. Scor final 0-0 şi Astra rămâne pe poziţia a 11-a cu 29 de puncte. În etapa viitoare, formaţia din „9 Mai” va merge în Bănie pentru a întâlni pe Universitatea Craiova.