Dupa jocul foarte bun realizat pe teren propriu cu CS H&V Pitesti, formatia masculina de handbal Petrolul Teleajen Ploiesti a evoluat in compania echipei CH Teleorman Alexandria, in deplasare. Partida a contat pentru etapa a XIX–a din seria B a Diviziei A. Gruparea din Alexandria, pregatita de antrenorul ploiestean Ion Nicolae, la care evolueaza si fostii jucatori de la Uztel, Gabriel Ghizdavescu, Adrian Dumitru si Marius Mihoci, nu s-a „impiedicat” in aceasta editie de campionat decat in meciurile cu liderul CSM Bucuresti, ocupand pozitia a doua in clasament.
Petrolul Teleajen, formatie antrenata de Lucian Nicolae, se afla la polul opus, castigand numai doua meciuri in actuala editie a competitiei nationale din esalonul secund. Cu toate acestea, handbalistii ploiesteni s-au mentinut aproape de formatia teleormaneana, creandu-i destule probleme. La pauza, CH Teleorman Alexandria conducea la numai doua goluri diferenta, scor 13-11. Insa, in partea secunda, a accelerat atunci cand a avut nevoie, obtinand victoria cu scorul de 25-21. Chiar daca nu a reusit sa castige niciun punct din partida de la Alexandria, Petrolul Teleajen a demonstrat ca se afla intr-un progres evident.
Pentru elevii lui Lucian Nicolae urmeaza disputa cu ACS Interhandball Bucuresti, care va avea loc la sfarsitul saptamanii, tot in deplasare, in sala „Lucian Grigorescu” din Capitala. Ploiestenii vor incerca sa se apropie de pozitia a cincea, ocupata de Universitatea Targoviste, pentru acest lucru avand nevoie de victorie.
In cadrul etapei precedente, si celelalte doua partide au fost extrem de echilibrate, deznodamantul fiind decis in ultimele minute ale intalnirilor.
Astfel, Universitatea Targoviste a remizat, pe teren propriu, cu CS Triumf Calarasi, scor 27-27 (11-13), in timp ce in derby-ul rundei CSM Bucuresti s-a impus, in deplasare, in dauna formatiei CS H&V Pitesti, scor 27-23 (13-11).