CSU Asesoft a câştigat ultima partidă din Eurochallenge, disputată în această seară, la Ploieşti, împotriva celor de la BC Donetsk, cu scorul de 97 la 95, după o repriză de prelungiri. Deşi alb-albaştri au avut şi 16 puncte avans, avantaj care le permitea să termine grupa pe locul 3, s-au văzut egalaţi de fiecare dată. La finalul celor 40 de minute regulamentare, scorul a fost 89 la 89, şi s-a mers în prelungiri. Hargrove a aruncat norocos, cu 0,2 secunde până la final, din stop sut, aducând bucuria în Sala Olimpia.

Totuşi, scorul nu a contat decât pentru statistici, niciuna dintre echipe neavând şanse la calificare.

Cel mai bun marcator al ploieştenilor a fost Arvydas Cepulis, autor a 29 de puncte(5×3).

Asesoft va juca duminică, la Timişoara, primul meci din returl campionatului.