* Un jucator englez – injunghiat de hoti
Fundasul lui West Ham United, Calum Davenport, a fost supus unei interventii chirurgicale, dupa ce a fost ranit grav cu mai multe lovituri de cutit de catre indivizi necunoscuti care incercau sa-i jefuiasca locuinta. In timpul incidentului, fotbalistul in varsta de 26 de ani se afla in propria locuinta din Bedford, alaturi de mama sa, care, de asemenea, a suferit rani usoare. Davenport a fost transportat de urgenta la spital, unde a fost operat, iar doctorii au apreciat ca acesta a “suferit rani serioase”.
*Usain Bolt, recompensat cu… Zidul Berlinului
Intreg stadionul i-a cantat “La multi ani!” atletului jamaican la implinirea celor 23 de ani, desi de aceasta data aurul nu a fost dublat de doborarea unui record. De ziua sa, jamaicanul a primit o bucata de 2,7 tone din Zidul Berlinului, de la primarul capitalei Germaniei.
Stafeta de 4×100 de metri a Jamaicai a obtinut, sambata, medalia de aur la Campionatele Mondiale de la Berlin, avandu-l in componenta si pe recordmenul Usain Bolt, care a obtinut al treilea aur la aceasta competitie.
Pentru Jamaica au alergat in aceasta cursa Mullings, Frater, Bolt si Powell.Usain Bolt isi trece in palmares cea de-a treia medalie de aur la CM de Berlin, dupa ce s-a impus atat in proba de 100 metri, cat si in cea de 200 metri, de fiecare data stabilind si noi recorduri mondiale.
*Mutu a marcat la debutul noului sezon
Fiorentina a terminat sambata la egalitate, scor 1-1, cu Bologna, gratie golului care a fost reusit de Adrian Mutu, intr-un meci jucat in prima etapa a campionatului italian.
Gazdele au deschis scorul in minutul 24, prin Osvaldo, in timp ce Mutu, care a fost introdus la pauza, in locul lui Jovetici, a egalat in minutul 65.
Decarul nationalei a preluat o minge in centrul careului advers si a sutut puternic sub bara portii aparate de Viviano.
In etapa viitoare, Fiorentina va juca acasa cu Palermo, echipa fundasului Dorin Goian, intr-un meci programat la 30 august.