Merge si fara patron!

PETROLISTUL KAPRONI Boldesti – ELECTROSID Titu 2-0
Stadion: „Petrolistul” – Boldesti. Asistenta: circa 200 de spectatori. Au marcat: G. Bociu (20-penalty), Puchea (38)
Kaproni: Radulescu – Docea, Micu, Lungu (cpt), Nenciu – Secreteanu – Puchea (77 Bridinel), M. Nicolae (69 Dobrinoiu), G. Bociu, Gherghe (81 State) – F. Gheorghe (85 C. Radu). Antrenor: Dragos Mihalache.
Electrosid: Dumitrescu – Deacu (84 Gutoiu ), Coman, Neagu, Albu – Panait, Mitran, Neacsu (cpt) (79 G. Marin), A. Popa – S. Dumitru (64 Istrate), Ivascu (64 Tigansu). Antrenor: Nicu Croitoru.
Avertismente: M. Nicolae (45), Dobrinoiu (76), Docea (84)
Eliminare: Popa (54)
Au arbitrat: Zoltan Erdei (Slatina) – Lavinita Taroiu , Ionut Bobe (ambi din Videle).
Observator: Florea Voinea (Bucuresti).
Jucatorul meciului: Gabi Bociu (Kaproni)
Chiar daca „seful”, George Negoitescu nu s-a aflat in tribuna, acesta fiind plecat in Franta, unde a vazut meciul dintre Lyon si Steaua, din Champions League, Petrolistul Kaproni a reusit sa-si continue parcursul excelent din acest sezon.
Revelatia seriei, cu 10 meciuri consecutive fara infrangere, Kaproni a trecut, fara mari emotii de una dintre echipele incomode ale campionatului, Electrosid Titu.
A fost un 2-0, conturat inca din prima repriza, apoi, avand si un om in plus, din minutul 54, pentru echipa lui Dragos Mihalache, gestionarea avantajului nu a fost deloc complicata.
Scorul a fost deschis, din penalty, la prima faza importanta a meciului, centralul Zoltan Erdei acordand lovitura de pedeapsa la un duel intre fostul jucator de la Titu, Costica Gherghe si Deacu. Bociu, in revenire de forma, a transformat, fara emotii, in timp ce Gherghe s-a ales cu apostrofari din partea galeriei oaspete, pentru ca si-a pacalit adversarul, aducandu-i-se aminte ” ce paine alba a mancat la Titu”…
Meciul se putea complica daca, fostul petrolist Neagu reusea sa egaleze, lovitura sa de cap, din min. 29, fiind respinsa de un alt remarcat al gazdelor, Puchea, care a blocat de doua ori mingea, in fata portii lui Radulescu. Desprinderea a adus-o acelasi Puchea (min. 38), dupa un sut expediat de Micu, si el cu o evolutie foarte buna, mingea scapata in fata de portarul Dumitrescu venindu-i perfect mijlocasului de la Petrolistul, care a sutat, cu sete, din 12 metri, fara sansa pentru portar. A doua si ultima mare ocazie pentru damboviteni de a „intra in joc” a irosit-o juniorul Panait, care, scapat singur cu portarul Radulescu, a fost deposedat de acesta, ca un veritabil fundas, cu cateva minute inainte de pauza. Istoria s-a scris apoi, in partea secunda, la gestul tembel al lui Popa, jucatorul de la Electrosid vazand rosu, direct, de la Erdei, pentru proteste „impanate” cu cateva cuvinte „dulci”, la un banal aut, dat impotriva oaspetilor. Care, chiar daca au mai fost „ciupiti” de catre central, parca au exagerat cu protestele, mai ales de pe banca tehnica, la adresa lui Erdei.
Si astfel, Kaproni face a sasea victorie, in ultimele zece etape, si cu un total de 22 de puncte luate in acest interval, a scapat , deja , de orice fel de griji, normale pentru o nou-promovata.
Marian Dima
Surprize de la „Norman”
Antrenorul Dragos Mihalache a schimbat garnitura folosita in ultima etapa, la Brazi, fundasul Ivan, titular atunci, neregasindu-se in primii unsprezece. A aparut, in schimb, Mario Nicolae, care la Brazi nici macar nu a prins foaia de joc, o surpriza fiind si trecerea lui Bridinel pe banca de rezerve.
Mihalache nu i-a putut folosi pe juniorul Arnautu si Ionescu, ambii accidentati, lipsa primului simtindu-se destul de mult.

Unii rateaza, altii … marcheaza !

* CONPET Ploiesti – FC Sacele 0-2 (0-1)
Stadion: Conpet-Strejnic. Spectatori: 150.
Marcatori: / Pandele (35); Maghici (50)
CONPET: Livshits – Dan, Chirita, Cretu (55-Lungu), Anania – Stefan (55-Ivan), Enescu, Baciu, Gheba (55-Stancescu) – Iacob (cpt.) (83-Petre), Barbuceanu.
Antrenor: Silviu Dumitrescu.
FC Sacele: Ungureanu – Zaharia, Nedelea, Bilegan, Cercel (cpt) – Maghici (60-Marin), Suciu, Bleora, Barbasescu (85-Marinescu) – Pandele (53-Kurtuly), Cristea (62-Neagu). Antrenor: Adrian Szabo.
Cartonase Galbene: / Suciu (43,57)
Eliminari: – / Suciu (57)
Arbitri: Valentin Popa (Alexandria) – Adrian Dinca si Ilie Constantin (ambii, din Rosiori)
Arbitru de rezerva: Petrica Burcea (Giurgiu)
Observator FRF: Gyula Veres (Sfantu Gheorghe)
Jucatorul meciului: Casian Maghici
Fara doar si poate, pauza fortata, de o saptamana, urmare a nedisputarii meciului cu Petrolul II, retrasa din campionat, n-a fost una benefica. De altfel, acest fapt se regaseste si in rezultatul final, un rezultat care a adus si primul esec al conpetistilor in propriul fief.
Anticiparile noastre, prezentate in avancronica partidei, ne-au dat dreptate din moment ce “vulpoii” saceleni trecuti sezoane intregi prin esalonul secund, au speculat la maximum erorile, impardonabile ale defensivei prahovene.
Inca de la inceputul jocului, oaspetii au format un sistem defensiv bine articulat, prompt in interventii fapt care a descumpanit intrucatva, atacul gazdelor. Cu toate acestea elevii lui Silviu Dumitrescu, ajunsi in situatii ideale de a marca prin Stefan (3), Iacob (12), Gheba (20) si Barbuceanu (21,29) au ratat cu seninatate !
Ajutati si de sansa, sau mai exact de iesirea din poarta a goal-keeper-ului ploiestean, total inoportuna, oaspetii au inscris, contrar cursului jocului, un gol, superb realizat de Pandele. Mai mult chiar, pe “bulevardul” gazdelor, abilul Maghici putea duce, in finalul primei reprize scorul la un injust 0-2.
N-a facut-o atunci, a facut-o, insa imediat dupa pauza. La acest neasteptat scor, oaspetii au ramas in zece jucatori, Suciu fiind eliminat, just, pentru cumul de cartonase galbene. Chiar si cu un om in plus, transportatorii de titei prin conduce, n-au reusit sa puncteze. Baciu, Ivan, Iacob si, din nou, acelasi Barbuceanu ratand din 2,3 si 6 metri, din cele mai clare pozitii de gol. Chiar si cu poarta goala.
Concluzionand, trebuie sa spunem ca unii au ratat intr-o veselie, iar altii au marcat profitand de balbele defensivei conpetiste, care a fost depasita cu mare usurinta.
Doi “spioni” in… negru !
Desi afara era o vreme extrem de rece in tribuna stadionului din Strejnic am zarit doua persoane imbracate in geci negre.
Una era fosta mare glorie a Petrolului de odinioara, Alexandru Pall, care-si lua cu minutiozitate… notite. Ceva mai sus, in picioare, Adrian Teodorescu, omul care a facut dezvaluiri incendiare la adresa presedintelui de la FC Ploiesti, Stefan Dan Chitu.
Prezenta lui Teo a doua oara consecutiv la un meci al Conpetului, este cel putin curioasa. Totusi, o intrebare se impune: etapa trecuta a venit sa spioneze gruparea prahoveana in favoarea formatiei sacelene ? N-ar fi exclus.
In ceea ce priveste prezenta oficialului petrolist la arena din Strejnic ne-am edificat imediat dupa meci.
“Am venit sa urmaresc cativa jucatori”.
Intrebat fiind de subsemnatul daca numai de la una dintre echipe, Pall ne-a raspuns sec: “Si de colo si de colo. Dar nu este ce ma asteptam”.
Nu stim, insa, pe cine o fi remarcat Teodorescu.
Nelu STEFANESCU

Rezultate complete

Conpet Ploiesti – FC Sacele 0-2 (0-1)
Au marcat: Pandele (36), Maghici (51).
Petrolistul Kaproni – Electrosid Titu 2-0 (2-0)
Au marcat: G. Bociu (20 penalti), Puchea (38).
Progresul II Bucuresti – Tricolorul Breaza 1-2 (0-2)
Au marcat: Ciochina (88)/Vasilescu (7), Visan (20).
Victoria Branesti – AFC Filipesti 2-1 /1-0)
Au marcat: Ispir (10), Zuluf (75)/Anghel (71 penalti).
Victoria Bod – Chimia Brazi 3-2 (1-1)
Au marcat: Marianciuc (39), V. Munteanu (70), Marton (90)/Catana (10), S. Nicolita (81).
Petrolul Videle – Unirea Tarlungeni 1-1 (0-1)
Au marcat: Neacsa (70)/Fl. Harap (18).
Royal Brasov – Juventus Bucuresti 0-1 (0-0)
A marcat: Z. Stefanovic (84).
CF Predeal – ACS Berceni 1-0 (1-0)
A marcat: Sala (20).
* ASC Clinceni a stat.
Clasament
1. Victoria Branesti 13 10 2 1 27-8 32 (+14)
2. TRICOLORUL 13 9 1 3 27-15 28 (+10)
3. KAPRONI 13 7 4 3 24-7 25 (+7)
4. CONPET 13 7 4 2 20-10 25 (+4)
5. Juventus Bucuresti 13 6 4 3 15-11 22 (+1)
6. ASC Clinceni 13 5 4 4 16-14 19 (+1)
7. Victoria Bod 13 5 3 5 17-21 18 (-3)
8. Petrolul Videle 13 4 5 4 11-12 17 (-4)
9. ACS Berceni 13 5 2 6 12-19 17 (-4)
10. FC Sacele* 13 6 4 3 17-14 15 (+4)
11. Electrosid Titu 13 3 6 4 11-11 15 (-3)
12. AFC FILIPESTI 13 4 2 7 18-21 14 (-7)
13. CHIMIA BRAZI 13 2 5 6 8-15 11 (-10)
14. Royal Brasov 14 2 4 8 13-23 10 (-8)
15. Progresul II 14 2 4 8 9-20 10 (-11)
16. CF Predeal 14 1 7 6 11-23 10 (-11)
17. Unirea Tarlungeni 13 2 3 8 10-22 9 (-9)
* Echipa penalizata cu 7 puncte pentru neindeplinirea baremului in sezonul trecut.
Etapa a XV-a (14-15.11.2008): Tricolorul Breaza – CF Predeal, AFC Filipesti – Conpet Ploiesti, Chimia Brazi – Petrolul Videle, ACS Berceni – Petrolistul Kaproni, Electrosid Titu – Victoria Bod, Unirea Tarlungeni – Victoria Branesti, FC Sacele – ASC Clinceni, Juventus Bucuresti – Progresul II Bucuresti; Royal Brasov sta.

Abonati la victorie

Echipa Tricolorul Breaza a ajuns la cel de-al VI-lea succes consecutiv in campionatul seriei a III-a, din cel de-al treilea esalon fotbalistic al tarii. Ultima „victima” a jucatorilor pregatiti de Florin Stancioiu si Costin Plavache s-a numit Progresul Bucuresti II, pe care oaspetii au invins-o cu scorul de 2-1, prin reusitele semnate de catre atacantii: Vasilescu (7) si Visan (20). In urma acestei victorii, Tricolorul din Breaza a urcat pe treapta secunda a podiumului de premiere, la doar patru puncte de liderul Victoria Branesti. Chiar daca au trecut destul de repede in avantaj, tricolorii brezeni au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie, ratand, totodata, alte ocazii clare de a majora scorul. Pe fondul acestor ratari, „bancarii mici” au reusit sa reduca din handicap, prin Ciochina (88), fiind foarte aproape, in secventele de final, sa obtina un punct total nemeritat. Desi pana la urma au castigat, imediat dupa ultimul fluier al arbitrului, jucatorii din Breaza au fost serios apostrofati de conducerea tehnica, motivul invocat fiind modul neprofesionist in care au gestionat partida, mai ales dupa ce au marcat cele doua goluri. Pentru intalnirea din Capitala, antrenorul Stancioiu a trimis in teren urmatorul 11: Sava – N. Ghita, Sandru, Petcu, Filip – Stoica, Turiac, Olteanu, G. Ghita – Vasilescu, Visan. Iar, pe parcursul jocului au mai intrat Topala, Tudor si Pescaru. Urmatorul meci al „brezenilor” va fi sambata, 15 noiembrie, cand pe arena „Parc”, din Breaza, va sosi CF Predeal, grupare care abia in runda de la finele saptamanii trecute a inregistrat primul succes din actualul campionat. Cristi DAMIAN

Aproape de reusita

Chiar daca nu-si puneau prea mari sperante in meciul de la Victoria Branesti, echipa AFC Filipestii de Padure s-a aflat la aproximativ 20 de minute de a incurca liderul. Pana la urma, gazdele arenei „Catalin Haldan” s-au impus cu scorul de 2-1, dupa ce la pauza gazdele erau in avantaj gratie reusitei semnate de Ispir (minutul 10). La 1-0 pentru amfitrioni, prahoveanul Anghel a transformat precis o lovitura de pedeapsa (71), in urma unui hent in careu al unui fundas. Dar, rezultatul de egalitate nu a durat decat patru minute, localnicul Zuluf aducandu-si echipa in avantaj, rezultat care nu s-a mai schimbat pana la ultimul fluier al centralului, chiar daca gazdele au irosit si o lovitura de pedeapsa. Tehnicianul Vasile Cosarek a mizat pe Rachita, pentru postul de portar, si jucatorii de camp Ene, Ganju, Toporan, Stanca, Serbanoiu, Ojica, Mihai, I. Dumitru, Chirita si Anghel, iar Budileanu a fost singura rezerva folosita de formatia prahoveana. In urmatorul joc, AFC Filipestii de Padure este obligata sa invinga, pe teren propriu, pe Conpet Ploiesti, formatie aflata in scadere de forma. In caz contrar, gazdele vor ajunge la -10, la devar, greu de remontat in meciurile din retur.