* Petrolul – CS Otopeni 0-0

Stadion: „Ilie Oana”. Spectatori: circa 1.200.
PETROLUL: 1. Multescu 7 – 2. Dumitru 6.5 (75 – 17. Ilie 5.5), 24. Buglea 6.5, 16. Costache (cpt) 6.5, 11. Ionescu 6 (60 – 20. Gorga 6) – 10. Marinescu 7, 23. Ionila 5, 8. Ghita 6 – 9. Hadnagy 5.5, 3. Stepanov 6, 14. Budescu 5 (60 – 6. Puchea 6.5). Rezerve neutilizate: 12. Plachta – 4. Donets, 7. Petrovic, 18. Pelanda. Antrenor: Valeriu Rachita.
CS OTOPENI: 12. Radulescu 7 – 3. Ungureanu 6.5, 4. Bica 6, 8. Nicolau (cpt) 6.5, 24. Bandar 6 (75 – 27. Demian 6) – 7. Batranu 6 (80 – 16. Cojocneanu), 26. Margarit 6.5, 6. Sandu 6.5 – 19. Danalache 6, 14. Dicu 5.5 (64 – 21. Celpan 5), 20. Cristean 6. Rezerve neutilizate: 1. Bobariu – 5. Beza, 25. Seran, 10. Iordache. Antrenor: Marian Pana.
Arbitri: Iosif Biro (Medias) 6 – Aurel Florescu 7 si Claudiu Florea 7 (ambii, din Bucuresti).
Observator: Corneliu Costinescu (Bacau).
Cartonase galbene: Hadnagy (5), Budescu (44) / Bica (65), Danalache (71), Radulescu (90+5).

Meciul dintre Petrolul si CS Otopeni, doua candidate la obtinerea locului secund in ierarhia Seriei a II-a a Diviziei B, care asigura calificarea la barajul pentru promovare in primul esalon, a fost unul alert, cu multe faze de poarta, pe placul publicului prezent pe arena „Ilie Oana”.
Inca din startul intalnirii, antrenorii celor doua echipe si-au dezvaluit intentiile ofensive, utilizand trei fotbalisti in avanposturi. Startul l-au dat gazdele, prin Hadnagy (minutul 11), insa, lovitura acestuia de cap a trecut la o palma de buturile oaspetilor. Patru minute mai tarziu, Stepanov, folosit, in premiera, in linia de atac, de Vivi Rachita, a reluat din intoarcere, dar goal-keeper-ul ilfovenilor a fost la post. Jucatorii pregatiti de Marian Pana au devenit din ce in ce mai periculosi, Margarit (34) neputandu-l dovedi pe inspiratul Multescu, iar Sandu (37) sutand peste poarta ploiestenilor. Un minut mai tarziu, Dicu a fost foarte aproape sa strice ziua gazdelor, dar Multescu a deturnat sutul atacantului advers. Finalul primului mitan a apartinut petrolistilor. Ghita (43) a executat o lovitura libera, din lateral stanga, dar Radulescu a respins balonul. In minutul 44, centralul mediesean Iosif Biro a refuzat gazdelor un penalti clar ca lumina zilei, centrarea lui Ionescu fiind oprita cu mana de Bandar, chair sub ochii domniei sale ! Inainte de finalul primei parti a jocului, Stepanov – altfel o solutie inspirata a lui Rachita – l-a driblat, in lateral, pe portarul echipei din Otopeni, apoi a centrat fara succes, deoarece Bica a indepartat pericolul din propriul careu.
Repriza a doua avea sa amplifice dominarea teritoriala a galben-albastrilor, intrerupta doar de cateva contraatacuri curajoase ale lui Nicolau si compania. In ciuda unei daruiri exmplare a fotbalistilor locali, poarta oaspetilor a ramas neatinsa, pana la ultimul fluier al arbitrului. Mai intai, acelasi Ghita (56) a batut o lovitura libera, care a fost foarte aproape de a se opri in vinclul drept al portii oaspetilor. Ulterior, suturile si centrarile gazarilor au traversat careul advers, fara, totusi, ca vreun fotbalist al gazdelor sa se interpuna pe traiectorie, pentru a marca. Costache (84) si Buglea (90+5) au reluat, cu capul, pe langa buturile ex-petrolistului Radulescu, specializat, mai nou, in trasul de timp ! Nici Puchea (90+2) nu a fost mai norocos, astfel ca am consemnat o remiza alba, care nu ajuta pe niciuna dintre formatii, aflate intr-o cursa nebuna pentru ocuparea locului secund.