Liderul din C5, CS Blejoi, a rezistat fără eșec pe toată perioada turului din Liga 3.
Din păcate, etapa a X-a de debut, în retur, a adus şi prima ȋnfrângere a sezonului pentru elevii lui Răzvan Vlad, care au fost nevoiți să se recunoască învinși la Odorheiu Secuiesc, scor 1-0, la capătul unui meci în general echilibrat, golul lui Savin dovedindu-se decisiv în economia partidei. Nu e… dramă, avansul în clasament pentru calificarea în play-off este liniștitor, dar, totuși, eșecul tot eșec rămâne!

AFC Odorheiu Secuiesc – CS Blejoi 1-0 (1-0)
A marcat: Savin (18)
AFC Odorheiu Secuiesc: Albert – Marucza (76 L. Kovacs), Berkeczi, Sz. Kovacs, Tordai – Savin, Szakacs (86 Dobrean), Mitra, Simo (86 Curpăn) – Becze (69 Guƫă), Găvârliƫă. Antrenor: Gabriel Rădulescu
CS Blejoi: Neacşu – Catană, Giuroiu, Şandru, Ghinea – I. Şerban, Pahonƫu (70 Munteanu), Enache – N. Badea (70 Dr. Mănescu), Lambru, Niƫescu (70 Brăilă). Antrenor: Răzvan Vlad
Avertismente: Marucza (65), Becze (68), Mitra (79)/I. Şerban (50), Giuroiu (84), Brăilă (90+2)
Arbitri: Dan-Florin Dreve (Cluj-Napoca) – Cosmin Bojan şi Alexandru Cosma (ambii din Târgu Mureș)
Observator de arbitri: Marian Bordean (Sibiu)
Delegat de joc: Mihai Băcescu (Braşov)
Jucătorul meciului: Savin

Să fie bine pentru toată lumea!

După multe eșecuri suferite pe teren propriu și doar o victorie obținută acasă, a venit momentul mult așteptat pentru gruparea condusă de Vasile Vasile și Dan Iancu, o nouă victorie pe terenul din comună pentru C.S. Păulești. Succesul a picat cum nu se poate mai bine, chiar împotriva vecinilor de la C.S.O Plopeni. Profitând de cei șase jucători titulari pe care oaspeții i-au avut indisponibili din diverse motive cum ar fi: accidentările, cartonașele acumulate și virozele respiratorii, jucătorii antrenați de Florin Pripu au început mai bine jocul, au fost mai motivați și puteau deschide scorul în prima repriză la ocaziile mari irosite de Cr. Vasile și Ad.Vintilă (36 și 42).Totuși, după pauză, antrenorul celor de la vizitatori, Daniel Dumitrache, a acordat mai multe minute jucătorilor tineri care nu prea au activat în acest sezon. Chiar a fost debutat jucătorul Robert Zamfir, crescut de C.S.O Plopeni de la o vârstă fragedă. S-a cunoscut mult în joc lipsa de experiență și schimbările făcute. Astfel, experința celor de la Păulești și-a spus cuvântul și, în minutul 68, Ad. Vintilă a spart gheața, și a înscris din careu după ce G. Dumitrașcu a centrat perfect în fața porții din flancul drept. Amfitrionii au reușit să închidă foarte bine și au păstrat rezultatul până la finalul jocului. Nu a fost supărare pentru nimeni, toată lumea e în grafic.

C.S. Păulești-C.S.O Plopeni 1-0 (0-0)
Stadion: ,,Comunal” Păulești. Spectatori: 200. A marcat:Ad. Vintilă (68)
C.S. Păulești: R. Dumitru-M. Tugui, G. Năstase, A. Ștefan, E. Ioniță (46 Al. Leca) – C. Vrăjitoarea, C. Ruptureanu (46 M.Buză), G. Dumitrașcu (85 A. Banu), N. Stănescu (88 C. Neacșu), Cr. Vasile-Ad. Vintilă (60 G.Rudaru).Antrenor: Florin Pripu
C.S.O Plopeni: Georgescu-S. Niță, B. Minea, A. Giuoroiu, D. Chejnoiu (53 And.Stanciu) – A. Rusu (53 Ant. Dănilă), Al. Păun, G. Stoica, R. Simionescu-Cr. Lazăr (76 R.Zamfir), C. Dumitru. Antrenori: Daniel Dumitrache și Pompiliu Stoica
Avertismente:-/Al. Păun(55)
Au arbitrat: Ștefăniță Dănilă (Buzău)- Biro Barna Tamas, Recsenyedi Hunor Bela (ambii din Covasna)
Obs. arbitri: Speranța Popescu (Bucureşti – Bucureşti); Delegat joc: Andrei Simion (Bucureşti – Bucureşti)
Jucătorul meciului: Adrian Vintilă (C.S. Păulești)