Povestea merge mai departe ȋn Cupa României pentru CS Blejoi, care s-a calificat în turul 3 al competiție după un meci ”cu de toate”, ȋncheiat aproape ȋn noapte, la lumina reflectoarelor, după lovituri de departajare!
Formația prahoveană de Liga a III-a a răzbunat eliminarea, anul trecut, din Cupă, survenită exact în fața aceleiași adversare, tot la ”11 metri”, beneficiind acum de singura ratare dintre cele 5 lovituri executate de fiecare echipă, Tudorică trăgând pe lângă poartă al doilea penalty al buzoienilor! Era, déjà, aproape întuneric, meciul început la 17,30 terminându-și cele 120 de minute, prelungiri și penaltiuri, undeva spre ora 20,15, când, déjà, nu se mai vedea mare lucru, dacă nu ar fi existat cele câteva reflectoare care au ajutat seminficativ vizibilitatea.
A fost 0-0 după cele 120 de minute regulamentare, chiar dacă oaspeții au avut ocaziile mai mari, Neacșu reușind să-și mențină invincibilitatea, CS Blejoi neprimind gol al treilea meci consecutiv, oficial (în Cupă, la Plopeni și acum, plus meciul din etapa I, cu Odorheiul Secuiesc!, chiar dacă, de această dată, a lipsit experimentatul Șandru – accidentat).
Pentru formațiile din Liga a III-a, sâmbătă se reia campionatul, cu runda a doua, în care doar CS Păulești va juca, dintre cele trei echipe prahovene, pe teren propriu.

CS Blejoi – Metalul Buzău 0-0 (5-4 după de lovituri departajare)
Stadion: ”Comunal” – Blejoi.
Spectatori: 150.
Au marcat la lovituri de departajare: Niƫescu, Munteanu, Pahonƫu, Drăgoi, I. Şerban /Batin, Bobaru, Tȃrşă, Cocârlă (gol).
A ratat: – / Tudorică.
CS Blejoi: Neacşu – Catană (46 A. Şerban), Ad. Nicolae, T. Giuroiu, Ghinea – I. Şerban, Pahonƫu – Drăgoi, Niƫescu, C. Munteanu – Lambru (105 Bălaşa). Antrenor: Marius Vişan
Metalul Buzău: C. Mihăescu – Dumitru (70 Ceauşu), Bobaru, I. Mihăescu, Spătaru – Puiu, Stan (70 Tudorică), Tȃrşă, Antone – Bardaş (70 Batin), Moldovan (70 Cocârlă). Antrenor: Valentin Stan
Avertismente: Catană (39), Pahonƫu (90+3), Neacşu (119)/Puiu (39), Bobaru (94)
Arbitri: Ionuƫ Constantinescu (Galaƫi), Mihaiƫă Necula (Bucureşti), Daniel Vlase (Galaƫi)
Delegat de joc: Silvia Boroneanƫ (Bucureşti)
Jucătorul meciului: Neacșu.