Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare zi de joi să citească materiale „cu parfum de epocă“ despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru.

Ediţia 1957-1958 (30)
“Conducerea Federaţiei Române de Fotbal, luând în considerare că, în mai toate campionatele cu fotbal avansat, sezonul fotbalistic se desfăşura după sistemul toamnă-primăvară, a hotărât ca, începând cu ediţia 1957/58, să aplice şi la noi acelaşi sistem. În semestrul I al anului 1957, rămas descoperit, s-a organizat „Cupa Primăverii”, ale cărei rezultate nu au contat pentru promovare sau retrogradare. C.C.F.S. al regiunii Ploieşti a organizat „Cupa Festivalului” sau „Cupa Primăverii” după cum a mai fost denumită şi în care au participat echipele de categorie A, B, C, regiune şi raion”.
“În primăvara anului 1957, a avut loc o reîmpărţire administrativ-teritorială, raionul Sinaia a fost desfiinţat, zona situându-se în continuare între graniţele raionului Câmpina”.
Echipa Azugii, acum numită “Unirea” Azuga, participă la Campionatul Regional Ploieşti şi ocupă un meritos loc 5 cu următoarea linie de clasament:
5. UNIREA AZUGA 28 14 4 10 55-32 32 puncte.

Ediţia 1958-1959 (31)
“Principala competiţie fotbalistică din „regiune” a avut o singură serie, care a avut în componenţă 15 echipe!, iar „lider” de toamnă pe formaţia Unirea din Azuga. În final, titlul de campioană a regiunii Ploieşti a fost cucerit de o echipă, Olimpia Pucioasa, care în trecut n-a avut „visuri” de mărire, fiind în premieră campioană regional”.
Iată clasamentul ediţiei 1958-1959 a Campionatul Regional Ploieşti cu extraordinara performanţă a echipei din Azuga:
Clasament final: Campionatul Regional Ploieşti, Ediţia 1958 /59

“La finalul acestui sezon, campioanele regionale n-au susţinut jocuri de baraj şi nici n-au fost promovate în următorul eşalon valoric”.

Ediţia 1959-1960 (32)
În ediţia de campionat 1959-1960, miza pentru câştigătoarea din “Regiune” era “un nivel superior, acesta fiind barajul pentru promovarea în divizia B (ca urmare a desfiinţării diviziei naţionale C)! Campionatul Regional-Ploieşti a fost din nou organizat cu două serii”, iniţial cu câte 13 formaţii iar ulterior cu câte 15 formaţii prin promovarea direct din campionatele inter-raionale a încă patru formaţii.
Formaţia din Azuga, “Unirea Azuga”, a fost repartizată în seria a doua şi a terminat competiţia pe locul 5 cu următoarea linie de clasament:
5. UNIREA AZUGA 28 16 3 9 56-42 35 puncte.

Ediţia 1960-1961 (33)
“La propunerea Comisiei Regionale de Fotbal, Biroul Consiliului Regional (UCFS)- Ploieşti a aprobat ca principala competiţie fotbalistică a regiunii Ploieşti, ediţia 1960/61, să fie organizată, în premieră, cu trei serii, egale valoric. Celor 27 echipe participante în cele două serii ale campionatului regional 1959/60 li s-au alăturat grupările învingătoare din cele patru grupe ale jocurilor pentru baraj desfăşurate în vara anului 1960, dar şi cele clasate pe locurile doi în fiecare serie”.
Echipa UNIREA AZUGA a fost repartizată în seria a III-a (cu 11 echipe), iar la stârşitul campionatului a oculat locul 10 cu următoarea linie de clasament:
10. UNIREA AZUGA 20 6 3 11 22-34 15 puncte.

Ediţia 1961-1962 (34)
„Principalul campionat din regiune revine la o structură cu o singură serie, având 14 echipe. În acestă categorie s-au regăsit grupările care au ocupat locurile 1-5 din fiecare serie a campionatului precedent”.
„O mare parte (19) dintre formaţiile participante la Campionatul Regional – Ploieşti (1960/61) au fost retrogradate în „Inter-raional” – categoria a II-a eşalon nou înfiinţat” (printre ele şi Unirea Azuga) „şi în care au fost promovate formaţiile care au obţinut „avansarea” în urma jocurilor de baraj organizate în vara lui 1961”. Echipele au fost repartizate în două serii, de 13 respectiv de 12 formaţii.
Echipa UNIREA AZUGA a evoluat în seria a II-a, ocupând la final locul 7 cu următoarea linie de clasament:
7. UNIREA AZUGA 22 8 4 10 41-45 20 puncte.

Ediţia 1962-1963 (35)
„Eşalonul doi al fotbalului regional (categoria Inter-raională) a fost organizat în acest an cu două serii, având câte 12 grupări în componenţă”. Repartizată în seria a II-a, la sfârşitul competiţiei, echipa noastră, Unirea Azuga, termina pe locul 10, cu următoarea linie de clasament:
10. UNIREA AZUGA 22 5 4 13 30-40 14 puncte.
„Câştigătoarele de serie din clasamentele finale ale campionatelor orăşeneşti şi raionale din cadrul regiunii la finalul acestui sezon (1962/63) n-au mai disputat jocuri de baraj pentru ­promovare, miza- eşalonul superior, categoria II-a inter-raională, fiind ­desfiinţată la sfârşitul anului competiţional şi astfel toate grupările participante în acest nivel valoric (printre care şi Unirea ­Azuga) au trecut pentru următorul sezon în cadrul întrecerilor din campionatele de la „talpa fotbalului” regional”.

Ediţia 1963-1964 (36)
Echipa Unirea Azuga, în această ediţie, în urma desfiinţării în regiunea Ploieşti a eşalonului „Categoria a II-a Inter-raională”, a fost retrogradată şi a evoluat la „talpa fotbalului” regional!
Din păcate, a fost primul semn al intrării în anonimat a fotbalului din Azuga!

Ediţia 1964-1965 (37)
„La turneul final al barajului pentru promovare în Categoria I a regiunii Ploieşti, au luat parte 10 formaţii campioane ale raionului sau campionatelor orăşeneşti”. „Prin mărirea numărului de serii în categoria I, au fost promovate toate cele 10 echipe participante la barajul pentru promovare şi încă o echipă care se va califica din turneul organizat cu echipele clasate pe locul II în campionatele raionale, orăşeneşti sau câştigătoare de serie şi au pierdut barajul de calificare la turneul final”. Din postura de ocupantă a locului doi în campionatul raional Câmpina echipa noastră „CRISTALUL AZUGA”, participă la acest ultim baraj, dar nu se clasează pe loc calificabil.