Weekendul trecut a fost unul pozitiv pentru echipele Clubului Sportiv Activ Prahova Ploiești, atât senioarele, cât și junioarele câștigând meciurile disputate în campionat, pe teren propriu. Echipa de senioare, condusă de antrenorii Gheorghe Irimescu și Robert Comendant, a bifat primul succes în Sala „Olimpia” din acest sezon al Diviziei A, Seria A, întrecând junioarele Centrului Naţional de Excelenţă de la Sfântu Gheorghe.
Meciul a fost, practic, fără istoric, reprezentând, mai degrabă, un antrenament oficial pentru echipa ploieşteană, care s-a impus cu scorul de 33-25, după ce rezolvase problema învingătoarei încă din primele 30 de minute, la pauză conducând cu 21-14.
Cele două echipe au evoluat în următoarea formulă:
Activ: Paraschiv, Dumitriu – M. Arvatu 8, Lăscăteu 5, Panaite 5, A. Arvatu 5, State 3, Popescu 2, Grădișteanu 2, Andrița 2, Tabarcea 1, Csavar, Lăcătuș, Gavrilă. Antrenori: Gheorghe Irimescu, Robert Comendant.
Sf. Gheorghe: Șușnea, Demeter, Cristea – Grigore 6, Pavel 5, Florea 4, Verdeș 2, Cojocaru 2, Gînju 2, Vlad 1, Ghinea 1, Bârlă 1, Irimia 1, Damian, Căruntu, Lazăr. Antrenori: Carmen Cuibar, Eugen Ciulei.
În celelalte meciuri ale etapei din serie s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM București – Știința Bacău 29-14 (14-7), Spartac București – Școala 181 SSP București 19-37 (6-17), CSM Unirea Slobozia – CSM Galați 29-35 (15-17), CSU Neptun Constanța – HCF Piatra Neamț 27-20 (12-10).
Aceasta a fost ultima etapă disputată în 2021, campionatul urmând să se reia cu etapa a XI-a, duminică, 23 ianuarie 2022.
Echipa de junioare I a clubului sportiv al Consiliului Judeţean Prahova, condusă de antrenorul Robert Comendant, a câştigat într-o manieră similară meciul desfăşurat în Sala „Olimpia”, cu LPS Brăila, contând pentru etapa a şaptea din Seria B a Campionatului Naţional, ultima rundă din tur.
Ploieştencele s-au impus cu scorul de 41-34, după ce la pauză au condus cu 24-16.
Din tabăra ploieşteană, şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor Daria Grădişteanu (11 goluri), Diana Manole (8 goluri), Carla Profirescu (8 goluri), Ramona Gavrilă (6 goluri), Alexia Pandelea (4 goluri), Nicola Jianu (3 goluri), Mădălina Iordache (1 gol), iar o evoluţie bună a avut şi portarul Andreea Floroiu.
Pentru echipa ploieşteană au mai jucat Georgiana Spirea, Denisa Stanciu, Cornelia Podărescu, Maria Dumitriu, Delia Cazan, Ioana Manolache, Maria Radu şi Raluca Mavrodin.
Astfel, Activ Prahova Ploieşti a încheiat prima parte a seriei pe locul al doilea, cu 10 puncte (cinci victorii şi două înfrângeri), la patru puncte în urma primei clasate, CSM Galaţi, care a câştigat toate partidele disputate.