Cele două divizionare C prahovene, CSO Plopeni, respectiv CS Blejoi, au fost adversare în Cupă, plopenarii, cu Daniel Dumitrache (foto) pe bancă reușind o calificare en-fanfare, la o diferență de scor clară, 4-1, soarta echipei care merge mai departe fiind decisă din prima repriză, când gazdele au marcat de 3 ori și au intrat și cu avantaj numeric la cabine, după eliminarea lui Nicolae Cotolan!
Cătălin Vlad, cu o dublă, respectiv fostul jucător al Blejoiului, Ristea, au asigurat, după 45 de minute, succesul! Blejoienii au redus din handicap prin Cosmin Lambru, în minutul 84, fără a da însă emoții, Vasile Popescu refăcând diferența pe tabelă, la final, cu un super-gol: 4-1.
Titularii celor două formații au fost următorii:
CSO Plopeni: Stanciu – Ristea, A. Roberto, Crăciun, Chejnoiu – V. Popescu, Paraschivoiu, Simionescu, R. Bucur – Huza, C. Vlad.
CS Blejoi: Preda – A. Șerban, Bojoagă, N. Cotolan, Ghinea – Răileanu, Licsandru – Lambru, Enache, Munteanu – C. Mihalache.
Faza a III-a este stabilită pentru data de 25 august 2021. În acest tur vor participa 52 de echipe: 38 calificate din Faza a II-a şi 14 echipe din Liga 2, inclusiv Petrolul. Atunci se vor disputa 26 de meciuri.