Echipa de baschet masculin a României a fost învinsă de Belarus, scor 72-77, în cel de-al doilea meci susținut la Riga (Letonia), în cadrul precalificărilor FIBA Basketball World Cup 2023. Partida s-a desfășurat luni seară, iar în lotul tricolor a fost titular și ploieșteanul Bogdan Popa (nr. 12), de la CSM Ploiești.
Formația antrenată de Tudor Costescu a cedat la capătul unui meci aprig disputat, după ce, sâmbătă, pierduse și confruntarea cu Letonia, scor 72-108. S-au consemnat 13 schimbări la conducere, ex-sovieticii având inițiativa timp de 18 minute de joc efectiv, iar România a avut conducerea pentru 16 minute. Niciuna dintre echipe nu s-a putut desprinde la mai mult de nouă lungimi.
Scorul pe sferturi a fost: 19-19, 20-19, 22-22, 11-17. Jocul a fost decis pe parcursul sfertului 4, în cadrul căruia România a întâmpinat probleme majore în ofensivă. De altfel, tricolorii au înscris doar trei puncte în primele nouă minute. Ei au înscris opt puncte în ultimele 40 secunde ale partidei, dar Belarus se desprinsese deja decisiv pe tabela de marcaj.
România a cedat 17 recuperări sub propriul panou. De asemenea, vulturii au avut 15 posesii pierdute, aproape dublu mingilor irosite de adversar. În plus, Belarus a avut 26 vizite la linia de pedeapsă, în timp de elevii lui Tudor Costescu au bifat doar 14.
Bogdan Popa a evoluat 25 de minute, încheind jocul cu nouă puncte (3 coșuri reușite din opt aruncări, toate punctele fiind marcate din afara semicercului), patru recuperări (două ofensive), o pasă decisivă și un capac, având un coeficient de eficiență de +10.
Pentru România, Patrick Richard a totalizat 14 puncte, 5 recuperări, Emanuel Cățe a adăugat 13 puncte, 7 recuperări (5 ofensive), iar Lucas Tohătan a terminat cu 11 puncte, 6 pase decisive.
Grupa de precalificare din capitala Letoniei a ajuns la jumătate, iar situația în clasament se prezintă în felul următor: 1. Letonia – 2/0, 2. Belarus – 1/1, 3. România – 0/2.