Echipa de handbal juniori III a CSM Ploieşti a încheiat sezonul pe locul al șaptelea, după ce a reuşit să câştige meciul de clasament cu LPS Bihorul Oradea, din cadrul Turneului Final găzduit de Sala „Orizont”, din Bacău.
Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au ocupat locul al patrulea în Grupa a 2-a a competiţiei, în urma celor trei înfrângeri suferite în primele zile, astfel că, sâmbătă, s-au confruntat cu echipa cu bilanţ similar din Grupa 1, LPS Bihorul Oradea.
Au fost trei reprize echilibrate. În prima, ploieștenii s-au impus, după o revenire pe final, când au întors de la 8-11 la 12-11. În a doua parte a jocului, s-a mers „cap la cap” până la final, tot CSM Ploieşti impunându-se, scor 10-9. Ploieștenii și-au adjudecat și ultima parte a meciului, desprinzându-se decisiv de la scorul de 8-8, creându-și un avantaj care nu a mai putut fi recuperat de adversari, în pofida revenirii acestora din final, CSM câștigând și ultima repriză, scoe 12-11, obținând victoria cu scorul final de 34-31.
Pentru CSM Ploieşti au jucat D. Ştefan, A. Pop – D. Constantin (13 goluri). B. Bondarenco (6), A. Dumitrache (6), Şt. Vîlcu (4), D. Pioaru (2), D. Radu (2), M. Iliescu (1), M. Sbîrnău, D. Badea, A. Voicu, M. Crăciun, A. Muşoiu, L. Constantin şi A. Grigore.
În faza grupelor, CSM Ploieşti nu a putut produce vreo surpriză în faţa celor două formaţii care o învinseseră şi în faza semifinală, CSM Bucureşti şi AHC Dobrogea Sud Constanţa, şi cu atât mai puţin în faţa celor de la CSU din Suceava, care au şi câştigat grupa, de altfel. Singura realizare poate fi, însă, considerată repriza câştigată în duelul cu gruparea din Capitală.

Rezultatele din faza grupelor:

CSU din Suceava – CSM Ploieşti
41-27 (11-8, 14-6, 16-13)

CSM Ploiești: D. Ștefan, A. Pop – L. Constantin (5 goluri), B. Bondarenco (5), A. Grigore (4), M. Iliescu (3), A. Dumitrache (2), D. Pioaru (2), D. Constantin (2), Şt. Vîlcu (2), D. Radu (1), Al. Crăciun (1) şi A. Muşoiu.

CSM Ploieşti – Dobrogea Sud
22-34 (6-11, 8-14, 8-9)

CSM Ploiești: D. Ștefan, A. Pop – A. Dumitrache (5 goluri), D. Constantin (5), B. Bondarenco (4), M. Iliescu (2), D. Radu (2), A. Voicu (1), Şt. Vîlcu (1), L. Constantin (1), A. Grigore (1), D. Pioaru, Al. Crăciun şi A. Mușoiu.

CSM Bucureşti – CSM Ploieşti
42-25 (13-14, 14-7, 15-4)

CSM Ploiești: D. Ștefan, A. Pop – D. Constantin (7 goluri), B. Bondarenco (5), A. Dumitrache (3), M. Iliescu (3), L. Constantin (2), D. Pioaru (1), Al. Crăciun (1), Şt. Vîlcu (1), A. Mușoiu (1), A. Grigore (1), D. Radu, M. Sbîrnău, G. Badea, A. Voicu.