• Ploieșteanca Ioana Ghizilă, a treia marcatoare a Acvilelor

Echipa națională de baschet feminin a României a pierdut partida cu Italia, desfășurată în ”bula” de la Istanbul, sâmbătă seară, scor 81-66 (15-14, 25-21, 23-16, 18-15). Tricolorele au încheiat astfel campania de calificare la FIBA Women’s EuroBasket 2021 pe ultimul loc al grupei D, cu un bilanț de o victorie și cinci înfrângeri.
În formula de start a Acvilelor s-a regăsit și jucătoarea ploieșteană Ioana Ghizilă, Walker, Mărginean, Șipoș, Pavel completând echipa României.
Româncele au prestat un joc bun în prima parte a confruntării, aflându-se la conducere după două minute, 0-4. Italia a trecut la conducere prin Bestagno, 7-6, iar Mărginean a transformat de la mare distanță pentru 10-11. Ghizilă a marcat și ea din afara semicercului, 10-14, dar Attura a înscris una dintre cele două libere primite și italiencele aveau un avantaj de o lungime după primul sfert, 15-14.
Naționala tricoloră a evoluat bine și în actul secund, reușind să se afle în mai multe rânduri la conducere. Alina Podar a marcat de afară în debutul sfertului doi, 15-17, iar lay-up-ul înscris de Ghizilă a făcut ca tabela să indice 19-21. Italience au trecut din nou în avantaj prin coșul de trei puncte semnat de Nicole Romeo, 24-23. Ashley Walker a transformat câte două libere pentru a aduce România din nou în avantaj, 27-29 și 30-31. Totuși, pauza a venit la scorul de 40-35 în favoarea selecționatei italiene.
La jumătatea sfertului trei, naționala de la Roma avea un avantaj de 9 lungimi, 48-39. Walker a reușit să reducă ecartul la 3 puncte, 48-45, iar Mărginean a înscris din interior pentru 50-47. Înaintea ultimului act, Italia conducea la o diferență de 12 puncte, 63-51. Jucătoarele din Peninsulă s-au distanțat la 17 puncte în primele minute ale sfertului patru, 69-52, și la 18 puncte spre finalul acestuia, 72-54. Cu mai puțin de două minute rămase, Zandalisini a înscris de la semi-distanță pentru un avantaj de 20 de punct al Italiei, scor 81-61. În cele din urmă, Acvilele au redus ecartul la 15 lungimi, Nicolett Orban reușind să înscrie pe sirenă ultimul coș al întâlnirii, scor final 81-66.
Ioana Ghizilă a fost a treia marcatoare a tricolorelor, încheind cu 12 puncte (4/12 din acțiune, 2/2 de la libere), trei recuperări, două pase decisive și o intercepție. Gabriela Mărginean a marcat cele mai multe puncte din tabăra tricoloră (16), în vreme ce Ashley Walker a încheiat cu 14 puncte.
Principalele marcatoare ale italiencelor au fost Francesca Pan 17 puncte, Nicole Romeo 15 puncte, Cecilia Zandalasini 12 puncte.
Cehia a câștigat grupa D, învingând Danemarca, sâmbătă, scor 84-63, în vreme ce Italia a obținut al doilea loc disponibil la turneul final, situându-se pe a doua poziție a ierarhiei. Danemarca s-a situat pe locul al treilea, devansând la diferență de punctaveraj România.