După un tur de Liga a III-a cu rezultate contradictorii, Astra 2 a reușit să ”închidă” anul 2020 cu un succes, 2-1 pe terenul celor de la Odorheiul Secuiesc. Meciul restant (amânat din cauza cazurilor de coronavirus de la cele două echipe) a fost unul disputat, cu ocazii de ambele părți, multă dăruire – în ambele tabere, dar cu un plus tehnico-tactic evident în favoarea elevilor lui Bebe Bărbulescu și Dorinel Beznea.
Pe un teren greu, care a solicitat la maximum jucătorii și a … nivelat din valoarea individual a fotbaliștilor, execuțiile personale și momentele de inspirație au decis jocul. Astra 2 a avut 2-0, după un penalty obținut de Brăilă, la o fază de contraatac excelentă, Șerban transformând cu siguranță lovitura de la 11 metri, și un șut de generic reușit de Alexandru Duminică, din afara careului, cu stângul! Oaspeții au ratat șansa unui…0-3 și, imediat după pauză, meciul s-a ”restartat” odată cu reușita ”secuilor”, venită pe fondul unei dominări teritoriale și a mingiilor aruncate ”la bătaie” în careul Astrei. Pe final, s-a jucat, apoi, ”cu garda jos”, gazdele forțând egalarea prin angajament și ”luptă”, în timp ce oaspeții au ratat șansa de a ”liniști” meciul, cu golul 3, irosind câteva contraatacuri favorabile.
S-a terminat 1-2, iar ploieștenii au avut, în sfârșit, motiv de bucurie, după un tur de campionat în care au putut alinia foarte rar o echipă cât de cât apropiată de… ”varianta ideală”.
Au evoluat pentru Astra 2: Bolboașă – Pahonțu, Avram, Pădureț, Riza – Șerban, Banu – Dr. Gheorghe, Duminică, Zaharia – Brăilă, pe parcursul partidei intrând și Vasilescu, Oreviceanu, Yunus Fatai și Adeshina Fatai.
Astra 2 va continua, de săptămâna viitoare, programul de antrenamente, timp de încă 2 sau 3 săptămâni, prilej pentru organizarea unor meciuri test, trialuri, pentru a ”scurta” pe cât posibil pauza de mai bine de 3 luni, până la următoarele meciuri oficiale!