În zilele de 12 și 13 septembrie a.c. s-a desfășurat , în orașul Istanbul din Turcia, Campionatul Balcanic pentru juniori 1. Din lotul echipei naționale a României a făcut parte și atletul Andrei Niculiță, împreună cu profesoara Maria Andrei de la CSS Ploiești. După ce, în ultima lună , Andrei Niculiță a obținut 4 titluri de Campion al României în probele de 200 m și 400 m la Campionatele Naționale de Juniori 2 respectiv Juniori 1, atletul pregătit de profesoara Maria Andrei a obținut o nouă medalie de bronz la ștafeta de 4 x 400 m, la Campionatul Balcanic pentru juniori 1, desfășurat la Istanbul în Turcia (prima a fost obținută tot la Campionatul Balcanic de la Istanbul în Turcia, la aceeași probă dar în sală). Acest concurs a fost de bun augur pentru atletul ploieștean deoarece a alergat cu sportivi mai mari cu doi ani față de vârsta lui și pentru concursurile viitoare are nevoie de experiență competițională în compania unor adversari redutabili pentru a obține rezultate valoroase.