Surorile americane Venus şi Serena Williams vor fi adversare în turul al doilea al turneului feminin de tenis de la Roma, după ce au reuşit să câştige meciurile de debut la această competiţie de categoria WTA Premier 5, dotată cu premii totale în valoare de 3.452.538 de dolari, informează Agerpres.
Luni, în primul tur, Venus Williams a dispus în trei seturi, 7-5, 3-6, 7-6(4), de belgianca Elise Mertens, după ce americanca a reuşit să fructifice a noua sa minge de meci, în setul decisiv, impunându-se după trei ore şi două minute de joc.
Venus o va înfrunta în meciul programat astăzi pentru a 31-a oară în carieră pe sora sa mai mică, Serena Williams, favorita numărul 10 la turneul din capitala italiană, care a trecut mult mai uşor, cu 6-4, 6-2, de suedeza Rebecca Peterson.
Cele două surori s-au mai întâlnit ultima oară pe teren la ediţia de anul trecut a Openului Statelor Unite, unde Serena a reuşit să se impună, în drumul ei către finală, trecându-şi în palmares a 18-a victorie în faţa lui Venus.
Serena Williams a câştigat, totodată, două dintre cele trei confruntări pe zgură împotriva lui Venus, ultima dintre ele în 2002, în finala de la Roland Garros.