CS Mioveni – FC Petrolul Ploieşti 1-2 (1-0)

Stadion: ”Municipal – Mioveni”. Spectatori: 1500. Marcatori: Măzărache (17)/Moldoveanu (59), Arnăutu (76).
CS Mioveni: Croitoru – Kilyen, Celea, Beţa, E. Stoica (cpt) – Traşcu (70 Călin) – Rădescu (79 Năstăsie), Boboc, Şerban, Măzărache – Balint (54 Herghelegiu). Antrenor: Daniel Opriţa.
FC Petrolul: Bolboaşă – Sarris, Ghinga (cpt), Ţigănaşu – Olaru, Kozoronis, Bucşa (46 Chindriş), Puşcaş (72 Rusu), Ţicu (33 Saim Tudor) – Arnăutu, Moldoveanu. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
Cartonașe galbene: Șerban (6), Rădescu (27), Boboc (90), Măzărache (90+2)/ Bucșa (4), Țigănașu (31), Tudor Șaim (45), Olaru (54), Kozoronis (87)
Au arbitrat: Andrei Florin (Tg. Mureş) – Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Ovidiu Timar (Marghita).
Observatori FRF: Mircea Bucur (Tg. Mureș) și Florin Hâncu (Brașov)
Jucătorul meciului: Sergiu Arnăutu.
Petrolul a reuşit să întrerupă seria neagră, câştigând meciul disputat la Mioveni, scor 2-1. Conduşi după primele 45 de minute, în care totul a părut fără rezolvare în jocul echipei lui Gigi Mulțescu, “lupii” au întors soarta meciului în partea a doua, graţie reuşitelor lui Moldoveanu şi Arnăutu, repriza secundă părând… din alt film! schimbare b
O schimbare miraculoasă la pauză, în bine, pentru petroliști, și, mai ales, în rău, pentru gazde, dar, dacă bate Petrolul, e totul perfect, rău era dacă se întâmpla ”invers”.
Iar meciul de la Mioveni, unul al ultimei şanse de a rămâne în cursa promovării, dă, până la urmă, speranțe că se mai poate atinge obiectivul, mai ales că urmează o perioadă cu meciuri care par mai facile, pentru galben-albaștri, decât cele ale adversarilor, chiar astăzi fiind program un derby, între Chindia și Clinceni, din care, indiferent de rezultat, cineva va ieși în pierdere, astfel că distanța față de locurile care pot duce în Liga I se mai poate scurta un pic. schimbare c
La Mioveni, petroliştii n-au părut să înţeleagă, cu adevărat, importanţa momentului, încă din start. Au început jocul timid şi le-au oferit şansa amfitrionilor să ia, din start, iniţiativa, iar Măzărache (17) a deschis scorul, atunci când a profitat de o respingere neconvingătoare a lui Sarris, a avansat cu balonul până la 20 de metri, de unde a şutat în colţul din dreapta lui Bolboaşă. Replica elevilor lui Gigi Mulţescu a întârziat să apară, iar până la finalul primei părţi Petrolul nu a reuşit să ameninţe, la modul serios, poarta apărată de către Croitoru.
Duşul rece al primelor 45 de minute a fost, însă, binevenit, pentru că, de la cabine, “găzarii” au ieşit mult mai motivaţi, lucru care a dus la schimbarea raportului de forţe din teren. Sau gazdele auschimbare d ieșit mai ”nemotivate”, depinde din ce tabără privești ”povestea” reprizei secunde. Kozoronis (49) a avut o primă şansă pentru a restabili echilibrul, cu un şut de la 20 de metri, lateral dreapta, respins în corner de către Croitoru, apoi mijlocaşul grec a centrat perfect pentru reluarea cu capul a lui Arnăutu (56), din păcate, însă, pe direcţia portarului gazdelor.
Cum “lupii” au jucat din ce în ce mai bine, firesc, a venit şi egalarea, după ce Moldoveanu schimbare e(59), rămas cu mingea la picior dintr-o contră în careul gazdelor, l-a învins pe Croitoru cu un şut expediat, de la 12 metri, lateral stânga, în diagonală. Elevii lui Mulţescu aveau la dispoziţie mai bine de o jumătate de oră pentru a căuta victoria mult aşteptată, atacurile au curs în valuri către buturile gazdelor, iar defensiva argeşeană a mai cedat o dată, scăpându-l din marcaj pe Arnăutu (76) şi golgheterul “lupilor”, plecat singur de la 25 de metri, nu l-a iertat pe Croitoru! Mioveniul a avut un gol anulat, pentru un fault în atac, plus o bună ocazie în prelungiri, dar, clar, gazdele au avut o a doua repriză foarte slabă, din toate punctele de vedere, în timp ce la elevii lui Mulțescu s-a văzut cu totul altceva decât până la pauză, dar în sens pozitiv.
Cu această victorie, Petrolul acumulează 62 de puncte, rămâne pe locul cinci, însă se apropie la cinci lungimi de ocupanta poziţiei secunde, Chindia, şi la patru de “U” Cluj, echipa ce închide podiumul.

Bilete pentru sâmbătă

Sâmbătă, 27 aprilie, începând cu ora 12.00, stadionul „Ilie Oană” va găzdui partida dintre FC Petrolul Ploieşti şi ASC Daco-Getica Bucureşti, contând pentru etapa cu numărul 32 a Ligii 2 Casa Pariurilor.
La casa de bilete a arenei ploieştene, dar şi on-line, pe www.entertix.ro, sau în magazinele partenere Entertix, au fost puse în vânzare tichetele de acces pentru confruntarea de sâmbătă.
Astfel, casa de bilete a stadionului “Ilie Oană” va fi deschisă conform următorului program:
– vineri, 26 aprilie: între orele 09.00-19.30;
– sâmbătă, 27 aprilie: între orele 08.00 – 12.00.