Duminică, 9 decembrie, a avut loc penultima etapă din Seria D a Campionatului Naţional de Handbal la categoria juniori III. Dintre cele şase echipe prahovene prezente în competiţie, doar două se numără printre cele trei care vor evolua în grupele principale („Valoamiyil bre”): CSO Mizil şi CS Brazi.
În etapa disputată duminică, CSO Mizil a înregistrat cea de-a zecea victorie din 11 partide, învingând, pe teren propriu, pe CSM Ploieşti, cu scorul de 43-37 (25-19). Elevii antrenorilor Marian Moise şi Ionuţ Tiţa se menţin, astfel, pe prima poziţie a clasamentului, având un avantaj de două puncte în faţa celor de la CS Brazi, singurii care i-au învins în acest sezon, chiar în runda anterioară.
În ultima etapă, CSO Mizil va evolua împotriva celeilalte formaţii din oraş, CS Olimpic, ultima clasată, având, astfel, o oportunitate bună de a încheia pe prima poziţie a ierarhiei.
După succesul la limită de pe teren propriu cu lidera clasamentului, din etapa precedentă, CS Brazi a bifat o nouă victorie în campionat, în deplasare, cu CSO Tricolorul Breaza, cu scorul de 49-40, însă nu fără emoţii, la pauză având un deficit de trei goluri, gazdele conducând cu 24-21.
Astfel, echipa antrenată de Cristian Dumitru şi Florina Mereu îşi păstrează locul al doilea în clasament, înainte de duelul cu a treia clasată, CSŞ Târgovişte, din ultima etapă, gruparea dâmboviţeană având pauză în runda de duminică.
Tot în penultima etapă, CSŞ Ploieşti a înregistrat un succes clar, scor 35-24 (17-10), pe terenul celor de la CS Olimpic Mizil, încheindu-şi evoluţia din faza preliminară, ratând, însă, la limită, calificarea în grupele principale, fiind la trei puncte în urma celei de-a treia clasate a seriei.