Marcel Marin

CS Blejoi – Tricolorul Breaza 5-0 (2-0)
Stadion: “Comunal” – Blejoi. Spectatori: circa 200. Au marcator: V. Badea (8), D. Iancu (45 şi 77), I. Dumitru (48 penalti), C. Ruptureanu (60).
Blejoi: Ad Gheorghe – Cl. Stoica, Bojoagă, G. Năstase, Ghinea – I. Dumitru(cpt) (64 V. Ursu), Rudaru (69 Al. Pîrvu) – Ruptureanu (67 Dragomir), D. Iancu (81 Anton), V. Badea – Preda. Antrenor: Răzvan Vlad
Breaza: Al. Toma – Negotei, Ov Gheorghe (cpt) (20 D. Modrişan), G Radu, Al Damian ( 67 M. Anghel), Manta – Zamfir, G. Ghiţă, Duricu, I. Burchi (54 Călin) – Vişan (76 Ciupală). Antrenor: Florin Stăncioiu
Cartonaşe galbene: Cl Stoica 79
Arbitrii: Alexandru Chivu (Ploieşti) – Cristi Lefter (Urlaţi), Cristi Damian (Slănic)
Observator: Constantin Safta (Iordăcheanu)
Jucătorul meciului: Dănuţ Iancu (Blejoi)

Cu o săptămână înainte de primul derby al campionatului din Liga A Prahova, reeditarea finalei de Cupă din sezonul trecut, duelul dintre Blejoi şi Păuleşti, campioana en-titre a judeţului, echipa lui Răzvan Vlad a avut parte de un meci “de moral”, un duel mult mai uşor decât se prefigura, contra celor de la Tricolorul Breaza. A fost 5-0 pentru blejoieni, la capătul unui joc dominat clar de gazde, care au deschis scorul prin Vlad Badea încă din min. 8 (centare de gol Claudiu Stoica), apoi, pe fondul unui joc “liniştit”, la adăpostul avantajului de pe tabelă, Blejoiul a avut şi norocul de a face 2-0 chiar înainte de pauză, la o greşeală a apărătorului advers Damian, care în încercarea de a trimite către propriul portar l-a “găsit” pe Dănuţ Iancu pentru 2-0. De fapt, noul venit în tabăra blejoiană, Dănuţ Iancu a fost cam cel mai periculos jucător al gazdelor, care, după pauză au avut “misiunea” şi mai uşoară: încă trei goluri în poarta lui Toma.
Primul, din penalty, obţinut de Ghinea şi transformat de I. Dumitru (min. 48), apoi Ruptureanu (şut din 6 metri) şi acelaşi Iancu (min. 77, 5-0, din pasa aceluiaşi Vl. Badea) au dus scorul la proporţii umilitoare pentru oaspeţi!