CSM Ploiești – CSM Sighetu Marmației 76-73 (45-37)

Bogdan Chitic

Sala: „Olimpia”, Ploiești. Spectatori: 150.
Scorul pe sferturi: 24-17, 21-20, 18-18, 13-18.
CSM Ploiești: Dogaru (2 puncte), Melnic (15, 2×3), Santana (9, 2×3), Topologeanu (9, 1×3), Burlacu (16, 4×3). Au mai jucat: Vrabie (6, 2×3), C. Dumitru (9, 2×3), Carabulea (3), Crăciun (2), Bărbuceanu (5, 1×3), Arteni, Dragomir. Antrenori: Cătălin Burlacu și Ionuț Ivan.
CSM Sighetu Marmației: M. Sandor (8, 1×3), Rosemond (25, 4×3), C. Albu (11, 2×3), C. Porumb, L. Țibârnă (26, 2×3), Kracz (1), R. Ardelean (2), Simioancă, R. Mureșan, E. Zoltan, Boca, C. Alexandru. Antrenor: Emil Kosztelnic.
Arbitri: Alexandru Ivan (Târgoviște), Alexandru Stamate (Ploiești), Nicolae Alexandru (București).
Observator FRB: Badea Luca (București).

verdict bLa nici 24 de ore distanță de la meciul maraton cu CN „Aurel Vlaicu” București, baschetbaliștii de la CSM Ploiești au susținut „restanța” de pe teren propriu cu penultima clasată, CSM Sighetu Marmației. La capătul unui joc pe care l-au controlat în majoritatea timpului, cu ceva emoții doar în ultimul minut, gazdele s-au impus, meritat, cu 76-73, rezultat care le ține „agățate” în ecuația calificării la turneul final, înaintea ultimei etape.
Cu aceiași trei experimentați jucători – Burlacu, Melnic și Santana – „în mână” pe faza ofensivă, ploieștenii au preluat frâiele întâlnirii încă din start, adjudecându-și primele două sferturi, în care, pe alocuri, au reușit și să facă spectacol, mai ales din spatele semicercului. Rotația tuturor componenților lotului, în repriza secundă, una în care „veteranii” au luat loc, pe rând, pe bancă pentru a le face loc mai tinerilor colegi, a făcut ca jocul gazdelor să scadă în intensitate pe atac, dar să rămână unul atent în defensivă, în fața unui adversar al cărui conducător de joc american, Rosemond, a încercat, în multe momente, să crească ritmul atacului. Maramureșenii au reușit, în ultimele minute ale secvenței decisive, să vină la 2-3 posesii în spatele CSM-ului, dar scurta reapariție pe teren a lui Burlacu a lămurit problema învingătoarei.
Momentan pe locul 5, la egalitate de puncte cu ABC Athletic Constanța și CSO Voluntari, băieții pregătiți de Cătălin Burlacu și Ionuț Ivan au nevoie de victorie, în ultima etapă, în deplasare, cu formația din Sighetu Marmației, coroborată cu un succes al liderului Știința București, vineri seară, la malul mării, pentru a se putea califica la turneul de promovare din luna mai.

8. CSM Mediaș (0-13) – 13 puncte

Etapa viitoare (26-29 aprilie): CSM Sighetu Marmației – CSM Ploiești, ABC Athletic Constanța – Știința București, CN „Aurel Vlaicu” București – CSO Voluntari, CSM Mediaș –