Secţia de gimnastică ritmică de la CSM Ploieşti, de care se ocupă antrenoarele Liliana Băescu şi Simona Puiu, continuă să scrie o poveste frumoasă la nivel internaţional pentru România. După calificarea Denisei Stoian la Jocurile Olimpice de Tineret, clubul ploieştean a mai bifat performanţe remarcabile, cu ocazia participării la un turneu internaţional, organizat la Atena, în Grecia, la finalul săptămânii trecute.denisa b
Junioarele ploieştene din lotul naţional, Denisa Stoian şi Miruna Ciocîrlan, au reprezentat onorabil România la „Aphrodite Cup”, competiţie ajunsă la a patra ediţie, destinată atât junioarelor, cât şi senioarelor. Mai mult decât atât, Denisa Stoian a cucerit patru medalii de aur, dintre care şi la individual, făcându-şi, astfel, un frumos cadou, având în vedere că săptămâna trecută, pe 14 martie, şi-a sărbătorit ziua de naştere, împlinind 15 ani.
Gimnasta ploieşteană a concurat la grupa celor mai mari junioare, născute în 2003, la care au luat parte 24 de sportive, adjudecându-şi victoria la individual, cu 54.100 puncte, înregistrând note foarte bune la cerc (15.250) şi măciuci (14.750) şi evoluţii punctate de mici erori la minge (11.850) şi panglică (12.250). Denisa a fost urmată, pe podium, de Roza Abitova (Kazahstan), cu 53.600 puncte, şi Ioanna Magopoulou (Grecia), cu 51.000 puncte.
De remarcat faptul că gimnasta ploieşteană demonstrează un progres important, înregistrând acum un punctaj chiar mai bun decât la concursul de calificare la Jocurile Olimpice de Tineret, din luna februarie, de la Moscova (Rusia), unde încheia cu un punctaj de 52.600.
De asemenea, şi Miruna Ciocîrlan a avut o evoluţie promiţătoare, situându-se pe locul al cincilea la categoria junioarelor născute în 2004 (din 14 sportive), cu un total de 47.100 puncte (13.200 la cerc, 10.150 la minge, 12.700 la măciuci şi 11.050 la panglică), la trei puncte de ultima treaptă a podiumului.
În finalale pe obiecte, dintre cele două gimnaste ploieştene, a evoluat doar Denisa Stoian, care a câştigat trei dintre cele patru probe, la diferenţe mari faţă de următoarele clasate. Astfel, eleva antrenoarelor Simona Puiu şi Liliana Băescu a câştigat la cerc cu 15.100p, la minge – cu 15.000p, la panglică – cu 12.000p. Singurul obiect la care nu s-a impus a fost cel de măciuci, la care a ratat prezenţa pe podium pentru 0.150p, încheind pe locul al patrulea, cu 13.150p, fiind chiar la jumătate de punct de prima clasată, reprezentanta ţării gazdă, Ioanna Magopoulou.
La turneul din Grecia a mai participat pentru România şi Alice David, de la CSA Steaua Bucureşti, care a trecut din 2017 la senioare, aceasta situându-se pe locul 14 la individual şi fiind prezentă în două finale (minge şi măciuci), la care a încheiat de fiecare dată pe locul 8.