Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer au pierdut, ieri dimineaţă, meciul cu Jamie Murray şi Bruno Soares (Marea Britanie/Brazilia) scor 6-7, 4-6, şi au ratat calificarea în semifinalele turneului Masters de la Indian Wells, SUA, disputat pe suprafaţă dură. Partida a durat o oră şi 35 de minute.
Tecău şi Rojer au reuşit să facă primul break al întâlnirii, în game-ul patru, însă nu au putut menţine avantajul până la finalul setului. Replica a venit din partea adversarilor în game-ul şapte. S-a ajuns în tiebreak, unde Murray şi Soares au fost mult mai precişi la retur, au greşit mai puţin şi s-au impus cu 7-5. În manşa secundă, perechea britanico-braziliană s-a desprins la 4-2, însă Tecău şi Rojer au făcut imediat rebreak-ul. Cu toate acestea, perechea româno-olandeză şi-a cedat serviciul la 4-5 şi totodată, setul cu 4-6.
Horia Tecău (32 de ani, locul 15 ATP la dublu) şi Jean-Julien Rojer (35 de ani, locul 20 ATP) au ajuns pentru prima dată în sferturi la Indian Wells. În precedentele participări, cei doi nu au reuşit să treacă de primul tur.
În semifinale, Jamie Murray/Bruno Soares (Marea Britanie/Brazilia) vor juca împotriva favoriţilor opt, Lukas Kubot/Marcelo Melo (Polonia/Brazilia).
Pentru parcursul de la Indian Wells, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer şi-au asigurat 180 de puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 48.010 de dolari.