Atletic Bradu – Conpet Ploieşti 2-1 (1-0)

Stadion: ”Atletic”, Bradu. Spectatori: circa 250. Au marcat: Cîrstea (19), Jenaru (75)/Jipa (78).
Atletic: Gudea – M. Diţă, Şerban, Velianu (cpt.), A. Tănase – Rădescu (63 Păun), Mărgăritescu, Murineanu (83 Ştefănescu), Jenaru (86 Ruţă) – M. Cîrstea (75 M. Tănase), Păvăluţă. Antrenor: Adrian Neaga.
Conpet: Nedelcovici – I. Constantin, Badea (cpt.), Dinu, Stanca – Muscalu, I. Maria, Anghel, Stăncescu (69 Ruptureanu) – Jipa, Dalu. Antrenori: Florin Pîrvu şi Nicu Lazăr.
Avertismente: Murineanu (30)/I. Constantin (25), I. Maria (37).
Arbitri: Cristian Cotoara (Sibiu) – Daniel Popa (Aiud) şi Paul Bogdan Pojar (Cluj). Observatori FRF: Ştefan Poenaru – pentru arbitraj, Valer Răducă – pentru joc (ambii, din Bucureşti).
Jucătorul meciului: Gabriel Jenaru (Atletic).

Pentru jocul de la Bradu, cu Atletic, echipa Conpet Ploieşti s-a prezentat fără şapte jucători: Herea, Costache, Căpălău, Olteanu, C. Munteanu, Dr. Gheorghe (toţi au refuzat să facă deplasarea), plus Manea suspendat. În aceste condiţii, echipa antrenată de Florin Pîrvu părea o victimă sigură, mai ales că întâlnea o grupare care va juca în play-off. Însă altfel au stat ostilităţile pe teren, în sensul că trupa ploieşteană şi-a vândut scump pielea, într-un meci care nu va conta în partea secundă a competiţiei. După ocazia localnicului Jenaru (minutul 9 – lovitură de cap care a trecut peste transversală), oaspeţii au avut şansa deschiderii scorului prin Muscalu (11 – şut din întoarcere, de la 22 de metri) şi Stăncescu (16 – lovitură liberă executată în forţă, pe direcţia portarului). Însă, golul a căzut în poarta lui Nedelcovici, deja amintitul Jenaru şi, totodată, cel mai bun om de pe teren, a marcat din poziţie de singur cu apărătorul buturilor adverse, din pasa lui Murineanu (19). Până la finalul primului act, gazdele au contat în faţa porţii, dar reluările lui Păvăluţă şi acelaşi Jenaru nu au avut efectul scontat pe tabela de marcaj.
Repriza a doua a avut aceleaşi coordonate, localnicii au contat primii în atac, replica venind prin Muscalu şi Stăncescu. Punctul culminant al partidei s-a petrecut în minutul 74, atunci când Muscalu a şutat de la 35 de metri lateral stânga, mingea nimerind încheietura barelor şi ieşind în aruncare de la margine. Imediat elevii lui Adrian Neaga au ieşit la contraatac prin Păun, centrarea acestuia fiind fructificată de Jenaru pentru 2-0. Golul de onoare al prahovenilor a purtat semnătura lui Jipa, care deşi talonat de Şerban a împins mingea în poartă, din pasa lui Dalu (78). Ultimele zece minute ale partidei au fost la discreţia elevilor lui Pîrvu, dar portarul Gudea a reţinut şuturile lui Maria şi Jipa, în timp ce reluările lui Dalu sau Ruptureanu nu şi-au atins ţinta.
Aşadar, jocul s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru gazde, dar pentru Conpet nu contează prea mult rezultatul partidei, ci modul cum se vor gestiona problemele interne.