* Voluntari, prima adversară

A fost stabilit programul competitional al primului eșalon, ce va purta, din stagiunea următoare, denumirea de Superliga. Revenită, după șase ani, pe prima scenă, Petrolul va avea parte de un debut pe „Ilie Oană”, urmând să o întâlnească în etapa inaugurală pe FC Voluntari! Liga Profesionistă a anunțat programul primelor două etape din Superliga, FC Petrolul urmând să încheie runda inaugurală a noului sezon! Astfel, partida FC Petrolul – FC Voluntari se va disputa luni, 18 iulie, de la ora 21.30, pe “Ilie Oană”.
La fix o săptămână distanță, formația ploieșteană va juca pe terenul arădenilor de la UTA, în meciul contând pentru etapa cu numărul doi a primului eșalon.
ora 21.30: UTA Arad – FC Petrolul
Ploieștenii vor avea, apoi,meci cu una dintre echipele ”europene” – Sepsi, o deplasare pe terenul colegei de eșalon de anul trecut, U. Cluj, iar în runda a cincea este programat ”primus derbi” – cu Rapid. Iată, însă, programul complet al echipei ploieștene:
Ultima săptămână pentru abonamente
Procedura de comercializare a abonamentelor pentru sezonul 2022-2023 va continua până pe data de 8 iulie, ulterior putând fi achiziționate doar bilete pentru meciurile pe care echipa noastră le va susține, pe „Ilie Oană”, în stagiunea ce va debuta pe 15 iulie!
Pentru săptămâna 4-8 iulie, abonamentele vor putea fi achiziționate de la casa stadionului, ce va fi deschisă după următorul program:
Tribuna 2, Sector 212………………………………….300 lei
* Abonamentele asigură accesul la toate partidele organizate de către FC Petrolul Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”, pe parcursul sezonului 2022-2023 (meciuri contând pentru Liga 1, Cupa României sau partide amicale).

Victorii pe linie în Turcia
Patru victorii din tot atâtea meciuri disputate! Acesta a fost bilanțul la finalul cantonamentului de la Kartepe, după ce Petrolul a câștigat și jocul cu Darica Genclerbirligi, scor 5-0 (Tamaș ’15, Măzărache ’18, Gheorghe ’36, Grozav ’47, Seto ’73).
La final de stagiu pe pământ turcesc, “lupii” au întâlni o echipa de eșalon patru din țara care le-a fost gazdă vreme de zece zile. Iar  Darica Genclerbirligi nu a fost capabilă să amenințe parcursul perfect pe care l-au avut elevii lui Nicolae Constantin în acest cantonament, punând ceva probleme doar în primele minute ale confruntării, atunci când a avut și singura ocazie de gol, un șut ­puternic din afara careului, la care ­Moroz a intervenit salvator.
În rest, meciul a semnat cu un exer­cițiu ofensiv al “galben-albastrilor”, dovadă și cele cinci goluri marcate până la final. Tamaș (15) a fost cel care a ­deschis scorul, cu capul, după un corner bătut, de pe stânga, pe prima bară, de către Dragoș Gheorghe, iar Măzărache (19), scăpat singur cu portarul advers, a majorat diferența patru minute mai târziu! Până la pauză, “lupii” au mai punctat o dată, prin Dragoș Gheorghe (36), scorul căpătând proporții după pauză, Gicu Grozav (47) și Seto Takayuki (73) fixând tabela la 5-0.
A fost, astfel, cel de-al patrulea succes în tot atâtea jocuri disputate în acest cantonament, după 2-1 cu Dinamo-Auto Tiraspol, 8-0 cu Beykoz și 2-1 cu Al-Makriyha. Până la startul campionatului găzarii urmează să se pregătească la Ploiesti și să mai susțină două teste, cu Farul Constanta (miercuri, cel mai probabil la Strejnic) și Chindia Târgoviște (sâmbătă).
FC Petrolul – Darica Genclerbirligi 5-0 (3-0)
Marcatori: Gabriel Tamaș (15), Simon Măzărache (18), Dragoș Gheorghe (36), Gheorghe Grozav (47), Takayuki Seto (73).
Petrolul (repriza I): Moroz (30 Al. Radu) – Olaru (cpt), Tamaș, Horj – Pashov, Cebotaru, Jair, Velisar – Cioiu, Măzărache, Dr. Gheorghe.
Petrolul (repriza II): Al Radu (60 Avram) – Borța, Meijers, Huja, Țicu (cpt) – Dumitriu, Seto – Tolea, Tucaliuc, Grozav – Ivanovski.