CS Blejoi-Petrolul 95 Ploiesti 6-1(1-1)

Marcel Marin

Stadion: „Comunal” – Blejoi. Spectatori circa 200. Marcatori: C. Lambru (15, 89, 90), V Badea (50), D Iancu (57, 79) / C. Dumitrache (19)
Blejoi: Ad. Gheorghe – Cl. Stoica (81 C. Dragomir), G. Năstase, Pîrvu, Ghinea -Rudaru, I. Dumitru (59 V. Preda) – Ruptureanu, D. Iancu (82 V Ursu), V. Badea – Lambru. Antrenor: Răzvan Vlad.
Petrolul 95: Cărbujaru – Trifan, Chirilă, V Sandu (82 V Năstase), A. Neagu (46 Georgescu) – Răileanu, M. Bălan (81 Brulea),G. Ghița, I. Anghel – Aristan, Dumitrache. Antrenor: Valeriu Aristan.
Cartonaşe galbene: Ursu (87) / Dumitrache (39), Răileanu (47), Trifan (58), M. Bălan (59), I. Anghel (64).
Arbitri: Marius Petre (Poienarii Apostoli) – Dragoş Pantilie, Nicolae Iosif (ambii din Câmpina).
Observator: Constantin Safta (Iordăcheanu)
Jucătorul meciului: Cătălin Ruptureanu (CS Blejoi).

CS Blejoi a învins la un scor “de tenis” pe Petrolul 95, în ultima etapă a Ligii A, succes care a adus echipei gazdă, coroborat cu egalul dintre Băneşti şi Boldeşti, acelaşi număr de puncte cu primul loc. Şi, atenţie, urmează chiar derbiul dintre cele două fruntaşe!
Rezultatul de la Blejoi poate fi considerat mult exagerat, dacă ne raportăm la ceea ce s-a întâmplat în prima repriză, când echipa oaspete a stat bine în teren, prestând un joc solid, dar, după pauză, pregătirea fizică i-a trădat pe experimentaţii jucători ai Petrolului 95, finalul găsind echipa susţinută de “africanul” Daniel Chiriţă… prăbuşită.
Meciul, unul agreabil, a debutat cu golul lui Lambru, care a reluat în plasă centrarea lui Stoica, pentru 1-0, în min. 15, dar, 4 minute mai târziu, oaspeţii au reuşit egalarea, prin Dumitrache, cu un şut sub bară, din 16 metri, la o pasă filtrantă a fostului prim-divizionar George Ghiţă, care a pasat în adâncime pe culoar lui C Dumitrache, iar acesta, după un sprint, a înscris din marginea careului sub bară. Şi, chiar dacă gazdele au mai avut câteva oportunităţi bune, la cabine s-a intrat la egalitate.
A urmat apoi “tăvălugul” blejoian, gazdele făcând 2-1 în min. 50, când Ruptureanu a centrat de pe dreapta, iar Badea a înscris din voleu, oaspeţii având o singură răbufnire, prin Răileanu (min. 52, şut cu boltă, scos greu de portarul advers). A urmat golul de 3-1, acelaşi Ruptureanu reuşind o centrare “de manual”, iar Iancu a înscris cu latul din faţa porţii (57), tot Dănuţ Iancu ducând scorul şi la 4-1, din pasa lui Lambru. Fostul petrolist a fost “omul ultimelor minute”, marcând în min. 89 şi 90, la ambele goluri “assisturile” aparţinând aceluiaşi Ruptureanu, aflat într-o zi excelentă.
De menţionat că oaspeţii au solicitat o lovitură de pedeapsă în min 49, la scorul de 1-1, la faza premergătoare golului lui V.Badea, la un duel între Al. Pîrvu şi I. Anghel. La omu sărac însă…