HC Activ a revenit pe parchet, cu un meci contând pentru etapa a treia, dar, doar al doilea din acest sezon în dreptul elevelor lui Dragoș Dobrescu. Asta după ce runda trecută Activ a stat, Federația Română de Handbal schimbând, din mers, ”țintarul”, prima parte a sezonului fiind, până acum, foarte… aerisită, pentru că și săptămâna viitoare va fi încă o… pauză!
A fost, sâmbătă, în Sala ”Olimpia”, o victorie lejeră pentru senioarele ploieștene la primul joc disputant pe teren propriu în acest sezon. Gazdele au învins SCM Gloria Buzău Div.A cu scorul de 37-12, o diferență de 25 de goluri, care scutește de orice comentariu, dupa ce au condus la pauză cu 17-5.

Jocul a fost, clar, la discreția echipei ploieștene, care a bifat a doua victorie, tot una lejeră.
Pentru această partidă, Dragoș Dobrescu a convocat următoarele jucătoare: Ada Arvatu (2 goluri), Larisa Tamaș, Patricia Vizitiu (2 goluri), Mara Arvatu (4 goluri), Gabriela Moldoveanu (1 gol), Flori Popescu (4 goluri), Maria Dumitriu, Ana Dumitrașcu (5 goluri), Anna Ivanenko (2 goluri), Ioana Paraschiv, Zsofia Csavar (3 goluri), Diana Andrița (4 goluri), Diana Diaconu, Adina Panaite (2 goluri), Ramona Gavrilă (6 goluri) și Cătalina Sava (2 goluri).
Urmează, cum spuneam, un weekend liber, până la următorul joc oficial ce se va desfășura în deplasare, tot în compania unei echipe ”satelit”, HC Dunărea Brăila Div. A, programat de abia pe data de 8 octombrie.