Sâmbătă, echipa de junioare III a Academiei Junior Ploiești a disputat primul meci din returul seriei F preliminare a Campionatului Național, întâlnind, la Complexul Sportiv „Tel George Junior”, pe CSO Tricolorul Breaza.
La fel ca în meciul tur, jucătoarele antrenate de Claudiu Ghesoiu și Laurențiu Jugănaru s-au impus clar, scor 56-22, câștigând toate cele trei reprize ale partidei: 18-5, 21-6, 17-11.
Pentru Academia au evoluat următoarele jucătoare: Diana Anton, Iulia Stoica, Antonia Dan – Diana Marin 16 goluri, Diana Lefter 15, Daria Comendant 9, Ingrid Cismaru 5, Alessia Dumitru 4, Raluca Stoica 3, Elena Ion 3, Andrada Caloian 1, Ștefania Luca, Nicoleta Vasile.
Echipa din Breaza, antrenată de Alina Uțu, a pus ceva semne de întrebare în tabăra ploieșteană doar în debutul ultimei secvențe, însă gazdele au avut răspuns.

Pentru CSO Tricolorul au jucat Karla Gagiu – Andreea Ioniță 6 goluri, M. Livădaru 6, Cristina Oproiu 5, Isabela Dragomir 3, Isabelle Pavel 2, Sidonia Niculae, Maia Cojan, Alessia Lupișcă, Alexandra Duță, Lorena Strechioiu.
Meciul a fost arbitrat de tinerele prahovence Gabriela Enache și Mihaela Grădișteanu.
Academia se menține pe locul al doilea în clasament, în urma celor de la CSM Corona Brașov, și va juca, în etapa următoare, pe terenul celei de-a treia clasate, Sporting Ghimbav, sâmbătă, 11 decembrie, reprezentând ultimul meci din 2021, campionatul luând, apoi, o pauză până pe 22 ianuarie 2022.
CSO Tricolorul Breaza ocupă ultima poziție a ierarhiei, cu 0,5 puncte obținute.
Weekendul a fost completat pentru Academia Junior de victoriile obținute de echipa de juniori IV băieți de la Talentul Este Cheia, club cu care gruparea ploieșteană are o colaborare pentru acest sezon. Formația condusă de Ionuț Tița a câștigat la diferență de câte 20 de goluri ambele partide disputate în Campionatul Municipal din București,
cu CSM București și cu CSȘ 2 București, ajungând, astfel, la 12 victorii și 12 partide disputate.