Petrolul a încheiat seria meciurilor de pregătire, nu mai puțin de 9 partide amicale fiind disputate în această pregătire de iarnă, stafful tehnic, condus de Costel Enache din această pauză competițională, ieșind fără eșec din jocurile de antrenament!
Au fost așadar 9 meciuri, majoritatea cu adversare de eșalon secund, ”compatibile” cu nivelul actual al Ligii a II-a de la noi, dar și un meci ”galop de sănătate”, exact acela disputat în țară, singurul de altfel, contra echipei de Liga a III-a – AS SR Brașov.
Un golaveraj total foarte bun – 17 goluri marcate și doar 5 primite – cu mențiunea că, dacă scădem scorul din partida cu brașovenii (5-0), atunci rămân 12 goluri din 8 amicale, o medie de 1,5 reușite pe meci!
Și totuși, par a fi ceva concluzii interesante privind compartimentul ofensiv, unde problemele avute în tur sunt, deocamdată, ”mascate” de aceste medii din amicalele iernii. Dar, oare, ele au fost depășite?

Doar 6 marcatori în 9 amicale!

Petrolul – echipă cu o medie de goluri foarte mica în tur, pentru o echipă care vrea promovarea, de doar aproape 1 gol pe meci (19 reușite în 20 jocuri) – în partidele oficiale, nu a reușit, în perioada de pregătire, să dea goluri decât cu 6 jucători, dintre cei peste 25 folosiți! Foarte puțin, doar Deac (5 goluri, golgheterul din amicale), Marinescu (3), albanezul Vajushi (3 goluri, singurul dintre noile achiziții care a apărut pe lista marcatorilor), Meza Colli (2), Olaru (2) și Sârghi (2) fiind cei care au avut ocazia să se bucure de gol! Echipa pare tot bine organizată defensiv, cu o posesie ”variabilă” (capitol la care nu excelează), dar își caută, în continuare, atacantul de care are atâta nevoie orice club care vizează promovarea.

Deac-a-fost-revelația-amicalelor,-cu-5-reușite-în-dreptul-săuGolgheterul nu a înscris deloc, Hamza – pe aceeaşi linie!

Printre marcatori regăsim așadar doi apărători, Sârghi și Olaru – chiar cu câte două ”boabe” în dreptul lor, dar nu găsim niciunul dintre atacanții cu pretenții ai echipei! Astfel, golgheterul din tur, Sergiu Arnăutu – 9 goluri marcate în primele 20 de meciuri, nu a dat nici măcar un gol în această iarnă și, cum este suspendat în primele două etape, pare trecut în ”linia a doua” a planurilor lui Enache. Cât despre cel mai bine plătit jucător din lot, Hamza Younes, acesta nu a reușit nici în amicale să ”spargă gheața”, seceta de goluri din campionat continuând! ”Combinată” cu unele probleme personale, prestația sa fiind sub așteptări, ca randament, situația lui Hamza pare a fi una dintre probleme! Desigur, Enache e ”pozitiv”, vrea o echipă, o familie, o construcție modernă, a dat ”minute” jucătorilor planificând atent un anumit echilibru, vorbele sunt atent alese, meșteșugite, astfel încât să pară că totul este sub control! Dar, oare, cifrele mint în continuare? Vedem de sâmbătă încolo!

Amicalele Petrolului în această iarnă

Petrolul – FK Kyzylzhar 2-0
Laurențiu Marinescu (27) și Gabriel Deac (55)
Lungu (30 Apostolachi) – Olaru, Walace, Manolache, Țicu – Pierce – Vajushi, Bratu, Marinescu, I. Stoica – Younes.
După pauză au jucat Apostolachi (60 Avram) – Bărboianu, Olaru, Manolache, Țicu (77 Nicolae) – Deac, Meza Colli, Enache, Saim Tudor – Blănaru, Arnăutu.
Petrolul – Budaorsi SC 3-2
Gabriel Deac (9), Laurențiu Marinescu (28) și Armando Vajushi (65).
Avram (30 Apostolachi) – Bărboianu, Walace, Manolache, Țicu – Meza Colli – Deac, I. Stoica, Marinescu, Saim Tudor – Arnăutu. În repriza a doua au jucat: Apostolachi (60 Lungu) – Bărboianu (76 Nicolae), Olaru, Rogac, S. Tudor – Pierce – Bratu, Enache, Vajushi – Blănaru, Arnăutu (61 Nițescu)
Petrolul – BFC Siofok 3-1
Derlis David Meza Colli (19), Alberto Olaru (59) și Armando Vajushi (60).
Repriza I: Apostolachi (30 Avram) – Bărboianu, Olaru, Manolache, Țicu – Bratu, Pierce, Meza Colli – Deac, Blănaru (30 Younes), I. Stoica.
Repriza a II-a: Avram (60 Lungu) – Olaru, Rogac, Manolache (78 Nicolae), Țicu – Marinescu (72 Nițescu), Enache, Saim Tudor – Vajushi, Younes (60 Arnăutu), Pol Roige.
Petrolul – AS SR Brașov 5-0
Laurențiu Marinescu (11), Armando Vajushi (12), Gabriel Deac (35, 37), Alberto Olaru (58)
Lungu – Bărboianu, Olaru, Manolache, Țicu – Meza Colli – Deac, Enache, Marinescu, Vajushi – Blănaru. În repriza a doua au jucat: Avram – Bărboianu, Olaru, Manolache, Țicu – Bratu, Pierce, Meza Colli, Pol Roige – Arnăutu, Hamza, pe parcurs mai intrat Nicolae, Nițescu, Ianis Stoica și Sârghi.
FC Petrolul – FC Nizhny Novgorod 1-1
Gabriel Deac (77)
Repriza I: Avram – Olaru, Răuță, Sîrghi, Țicu – Pierce – Bratu, R. Enache, Saim Tudor, Vajushi – Arnănutu.
Repriza II: Avram (70 Apostolachi) – Bărboianu, Răuță (70 Constantinescu), Nicolae, Manolache – Meza Colli – Deac, Marinescu, Nițescu, Roige – Blănaru.
Petrolul-SKA Khabarovsk 0-0
Lungu (70 Apostolachi) – Olaru (62 Bărboianu), Sîrghi (76 Nicolae), Manolache (62 Răuță), Țicu (62 Constantinescu) – Pierce (62 Meza Colli) – Bratu (62 Deac), Marinescu (62 R. Enache), Saim Tudor, Roige (62 Nițescu) – Arnăutu (50 Blănaru).
Petrolul – FK Graficar Beograd 2-1
Meza Colli (penalti 10), Cristian Sârghi (77)
Avram – Bărboianu (36 Țicu), Olaru (75 Constantinescu), Răuță (62 Sîrghi), Manolache (62 Nicolae)- Pierce (62 Enache) – Deac, Meza Colli (75 Younes), Nițescu (75 Marinescu), Roige (46 Bratu) – Blănaru (62 Arnăutu).
Petrolul – FK Avangard Kursk 0-0
Lungu – Olaru, Răuță, Manolache, Țicu – Pierce – Deac (80 Ekollo), Meza Colli, Marinescu (77 Nițescu), Roige – Blănaru (77 Arnăutu).
Petrolul – Metaloglobus București 1-0
Cristian Sârghi (4)
FC Petrolul: Lungu (46 Avram) – Bărboianu, Sîrghi, Nicolae, Manolache (46 Olaru; 76 Țicu) – Bratu (38 Constantinescu; 63 Nițescu), Enache (54 Pierce), Saim Tudor, Ekollo (69 Meza Colli) – Arnăutu, Younes.