La bazinul „Dinamo” din Bucureşti s-au desfăşurat Campionatele Internaţionale de Înot ale României, la care au participat 361 de sportivi din 8 ţări. Printre cei care au urcat pe podiumul de premiere s-au regăsit şi trei reprezentante prahovene.
Astfel, Clara Spînu, sportivă junioară de la CSŞ Ploieşti, inclusă în lotul României, a câştigat proba de 800 m liber nu doar la categoria sa de vârstă, ci şi în clasamentul open. Eleva profesorului Toma Miriţescu a fost cronometrată cu timpul de 9:04.28 minute (706 puncte).
Înotătoarea născută în 2003 şi-a mai trecut în cont o performanţă la proba de 400 m liber, la care s-a situat pe a treia poziţie atât în clasamentul open, cât şi în cel al junioarelor, cu timpul de 4:25.64 minute (705 puncte), fiind întrecută de slovaca Sabina Kupcova (4:22.30 min.) şi de portugheza Francisca Martins (4:22.43 min.).
De asemenea, sportiva senioară de la CS Petrolul Ploieşti, Emilia Colţi Dumitrescu, a obţinut medalia de argint la proba de 800 m liber, eleva antrenoarei Ioana Harcan încheind concursul cu timpul de 9:04.55 minute (705 puncte).
Ar mai fi de menţionat performanţa obţinută de Andra Gorecki (născută în 2005), de la Barracuda Câmpina, inclusă în lotul naţional de junioare. Sportiva antrenată de Gabriel Cojocaru şi-a adjudecat medalia de bronz la junioare în cadrul probei de 200 m fluture, încheind finala cu timpul de 2:24.04 minute (604 puncte), în ierarhia open situându-se a patra.