Petre Apostol

Ieri, în ultimul meci al sezonului disputat în Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploieşti, echipa de handbal feminin HC Activ CSO Plopeni şi-a asigurat calificarea la turneul semifinal al Diviziei A, după ce a învins, în penultima etapă a Seriei C, formaţia din Odorhei – ACS Szekelyudvarhelyi Noi. Formaţia antrenată de Florin Ciupitu şi Nicolae Nimu a condus încă din startul partidei, când s-a desprins la 4-0, după cinci minute de joc.
Echipa prahoveană a menţinut, apoi, un ecart de trei-patru lungimi până la mijlocul reprizei, când, în urma unor erori surprinzătoare ale gazdelor, formaţia oaspete a redus din diferenţă, apropiindu-se chiar la un singur gol, scor 7-6 (min. 16). Dar, a urmat un moment plin de erori al echipei vizitatoare, iar HC Activ CSO Plopeni a profitat, reuşind să se desprindă decisiv, la cinci goluri, scor 11-6 (min. 20).
Ultimele zece minute ale părţii întâi au aparţinut gazdelor, care au rezolvat, practic, soarta meciului, după un parţial de 5-1, la pauză tabela indicând 16-7 pentru formaţia gazdă.
În partea secundă, HC Activ CSO Plopeni s-a distanţat la zece goluri, rapid, însă oaspetele au mai redus din diferenţă, scor 18-11 (min. 38), după trei reuşite la rând într-un interval de patru minute. Echipa prahoveană a revenit, însă, în control, şi cu sprijinul publicului, iar la mijlocul reprizei a refăcut ecartul de zece lungimi, scor 23-13. Apoi, s-a desprins, treptat, mai întâi la 11 goluri, scor 26-15 (min. 49), pentru ca, pe final, diferenţa să ajungă şi la 12 lungimi (scor 32-20, min. 60), dar meciul s-a încheiat cu scorul de 32-21 pentru formaţia gazdă.

activ2

Echipa prahoveană a evoluat în următoarea formulă: Andreea Popescu – Ionela Leuştean 6 goluri (0/1 de la 7m), Andreea Panaite 5, Ana Maria Şerban 5 (0/1 de la 7m), Graţiela Stoica 5, Mădălina Mureş 4, Iulia Tăbăcaru 1; Laura Grigore – Valentina Leuştean 4 goluri (2/3 de la 7m), Roxana Beşleagă 2 (0/1 de la 7m).

activ3

De menţionat faptul că echipa oaspete a evoluat, în ultimele minute, chiar şi în trei jucătoare de câmp şi cu antrenorul în tribună, după ce a primit cartonaş roşu, însoţit de cartonaş albastru, ca urmare a protestelor aduse brigăzii de arbitri.
Ar fi de adăugat că, în prima parte a meciului, în tribune s-au aflat şi senatorul Radu Oprea (ministru pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat), preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Bogdan Toader, şi viceprimarul oraşului Ploieşti, Cristian Ganea.
Prin acest al 16-lea succes al sezonului în Divizia A, HC Activ CSO Plopeni şi-a asigurat calificarea la turneul semifinal, la care avansează primele două clasate. Asta deşi, în momentul de faţă, ocupă locul al treilea, fiind la un punct în urma celor de la FC Argeş, care au un meci în plus disputat. Însă, cum meciurile cu Naţional Râmnicu Vâlcea (formaţia Centrului Naţional de Excelenţă) nu se iau în considerare la alcătuirea ierarhiei pentru echipele care avansează, echipa prahoveană are avantaj de un punct faţă de gruparea din Argeş.
În orice caz, formaţia din Plopeni mai are un meci de disputat, spre deosebire de FC Argeş, în ultima etapă, programată joi, urmând să evolueze pe terenul penultimei clasate, CSU Târgovişte.