Echipa feminină de handbal HC Activ CSO Plopeni a evoluat, duminică seară, în cadrul 16-imilor Cupei României. Elevele antrenorilor Florin Ciupitu şi Nicolae Nimu au oferit replica formaţiei CSM Târgu Mureş, ambele fiind echipe din eşalonul secund.
Deşi gruparea din Mureş câştigase toate partidele disputate în campionat, în acest sezon, echipa prahoveană s-a menţinut aproape de gazde. Mai mult, HC Activ CSO Plopeni a avut iniţiativa în primele minute, conducând cu 2-0, respectiv 3-2. Însă, gazdele au preluat, treptat, controlul partidei, desprinzându-se la două lungimi, scor 6-4, ecart înregistrat şi la pauză, scor 14-12 în favoarea mureşencelor.
Echipa din Mureş s-a desprins decisiv spre mijlocul părţii secunde, când a mărit ecartul la cinci goluri, scor 19-14, distanţându-se, ulterior, la 21-15. Iar gruparea prahoveană, deşi a mai redus din diferenţă, a cedat în cele din urmă, cu scorul de 25-30.
Cele două echipe au evoluat în următoarea formulă:
CSM Târgu Mureș: Ugran, Popovici – Munteanu 6, Bărăbaș 5, Târșoagă 5, Bucin 5, Darie 4, Lăcătuș 2, Moldovan 1, Stîngu 1, Ghemeș 1, Ola. Antrenor: Mihaela Evi.
HC Activ CSO Plopeni: Popescu, Grigore – Tăbăcaru 8, Șerban 6, I. Leuștean 4, Mureș 2, Panaite 2, Stoica 2, Beșleagă 1, V. Leuștean. Antrenori: Florin Ciupitu, Nicolae Nimu.