Petrolul Ploiești – Ripensia Timișoara 1-0 (1-0)

Stadion: ”Ilie Oană” Ploieşti. Spectatori: circa 2000. Marcator: Antoche (4)
Petrolul Ploiești: Tordai – Olaru, Antoche, Plămadă, Ţigănaşu – Chindriş (cpt), Danci – Cl. Herea (65 Lumu), Ştefănescu (81 N. Popescu), Saim Tudor (81 Grecu) – Arnăutu. Antrenor: Octavian Grigore
Ripensia Timișoara: Dobre – Popa, Străuţ, Hecsko, C. Toma (cpt.) – Burdeţ, Apro (46 Anghelina) – Popovici (51 Păduraru), Zaluschi (81 Ungureanu), Cluci – M. Gueye. Antrenor: Alexandru Pelici
Cartonașe galbene: Arnăutu (90+3)/ Străuț (50)
Cartonaș roșu: Dobre (48)
Au arbitrat: Vlad Baban (Iaşi) – Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeş) şi Mihăiţă Adrian Noroc (Botoşani).
Observatori FRF: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) şi Mircea Bucur (Târgu Mureş).
Jucătorul meciului: Antoche

Petrolul1

Petrolul s-a impus, pe „Ilie Oană”, în faţa Ripensiei Timişoara şi, după cea de-a patra victorie consecutivă, a urcat, cel puţin până astăzi, pe locul doi al Ligii 2 Casa Pariurilor, aşteptând un pas greşit al celor de la Snagov, la Timişoara, pentru a rămâne în această poziţie care ar asigura, la final, promovarea! „Lupii” au câştigat cu scorul de 1-0, graţie golului marcat de către Paul Antoche (4) şi, chiar dacă au terminat meciul în apostrofările unora dintre spectatori, în condiţiile în care echipa lui Octavian Grigore avea doi oameni în plus pe teren, dar nu ataca poarta adversă, până la urmă, punctele se adună, iar obiectivul promovării pare din ce în ce mai realizabil. Mai ales dacă se va mai putea “păcăli” câteva etape cu această abordare pragmatică, una care, iată, dă rezultate.
Victoria cu Ripensia n-a fost pusă niciun moment la îndoială, în condiţiile în care „galben-albaştrii” au controlat ostilităţile din primul şi până în ultimul minut, fără să le lase adversarilor şansa să se apropie de poarta lui Tordai, timişorenii neavând nicio oportunitate de a marca!

Petrolul2Soarta punctelor s-a decis încă din minutul 4, atunci când, la un corner bătut de Herea de pe dreapta, Antoche a marcat cu o lovitură de cap expediată de la 8 metri, şi apoi a urmat… clasica “economie de fotbal”! Asta chiar şi după eliminarea portarului advers, Dobre (din minutul 48, când tânărul de 17 ani a ieşit total neinspirat în afara careului şi l-a faultat pe Ştefănescu, deşi lângă acesta se afla Străuţ), apoi, după accidentarea lui Ungureanu, când oaspeţii terminaseră înlocuirile premise de regulament, rămânând cu doi oameni mai puţin pe gazon, jocul arătând cam la fel – anost / pragmatic, neinspirat / sigur – depinde din ce “unghi” vrei să priveşti ce s-a întâmplat în teren…
Şi, deşi Tavi Grigore a introdus câţiva jucători de viteză pe final, precum Nini Popescu sau Lumu, Petrolul a practicat acelaşi joc lipsit de sclipire şi de iniţiativă, unele dintre deciziile tactice fiind, totuşi, interpretabile, “coborârea” lui Arnăutu, pe final, din poziţie de vârf, în cea de mijlocaş ofensiv, fiind una dintre “găselniţele tactice” care nu merită repetate!
Runda viitoare, Petrolul se va deplasa la Timişoara, acolo unde sâmbătă, de la ora 13.00, o va întâlni pe ACS Poli, penultima clasată în ierarhia eşalonului secund.