Pentru prima dată în acest sezon, judecând după ce s-a jucat şi ce s-a văzut în teren, Petrolul a arătat a echipă” de promovare”, impunându-se la scor de neprezentare în duelul din deplasare cu Energeticianul, o partidă care era considerată printre cele mai echilibrate şi interesante ale etapei.
Aşezaţi cu spatele la zid după ultimele rezultate, petroliştii au găsit răspunsul potrivit, impunându-se categoric în meciul derbi al rundei la Petroşani, cu ACS Energeticianul. „Lupii” au câştigat cu scorul de 3-0, prin golurile marcate, din prima repriză, de către Ghinga (5), Nini Popescu (15) şi Cazan (37).
Echipa lui Leo Grozavu a făcut un meci aproape perfect, nu i-a lăsat vreo speranţă adversarei şi a obţinut, astfel, un succes logic, conturat, în proporţie covârşitoare, după o primă repriză în care ploieştenii au făcut spectacol.
Cu o linie mediană ce a câştigat clar la capitolele experienţă şi fantezie odată cu revenirea lui Laurenţiu Marinescu, Petrolul a preluat controlul ostilităţilor încă din startul întâlnirii şi a deschis scorul după doar cinci minute, atunci când Nini Popescu a bătut un un corner de pe dreapta, iar Ghinga a reluat, de la 10 metri, la colţul scurt, învingându-l pe Moldovan, portarul gazdelor având “procente” mari de vină la acest gol primit.
Ploieştenii au ţinut strocul ridicat şi Nini Popescu (15) a conlucrat perfect cu Ciocâlteu în banda dreaptă, a pătruns în careu şi a încheiat acţiunea cu un şut superb, expediat de la 14 metri, lateral dreapta, la colţul lung. Lucrurile au mers tot mai bine pentru ploieşteni, care au încheiat, practic, definitiv conturile încă înainte de pauză, Cazan (min. 37, 0-3) reluând sec, singur-singurel din mijlocul careului, după o lovitură liberă bătută, de pe stânga, de Marinescu şi deviată de zid.
Diferenţa pe tabelă putea fi chiar mai mare la pauză, însă cele trei goluri avans i-au mai relaxat în faţa porţii adverse pe ploieşteni. Energeticianul a fost de nerecunoscut în prima repriză.
În partea a doua, cea mai mare ocazie a gazdelor a fost irosită în minutul 69. Atunci, Neagu a centrat din stânga la bara a doua, Vlad Rusu a retrimis în centru pentru Enache, care, singur, nemarcat la 7 metri, a pus latul şi a trimis în stânga, însă Tordai a salvat in extremis o minge pe care scria gol. Cum nici ploieştenii n-au mai forţat şi s-au mulţumit cu avantajul consistent obţinut în primele 37 de minute, tabela a rămas neschimbată până la final, petroliştii ştiind cum să-şi gestioneze avantajul. S-a terminat, astfel, 3-0, de remarcat fiind, pe lângă prestaţia consistentă şi victoria lipsite de emoţii, şi cele două debuturi absolute, Cătălin Ştefănescu şi olandezul Jeroen Lumu bifând primele minute în tricoul „galben-albaştrilor”.

Două meciuri pe „Ilie Oană” – primul, derbiul cu Chindia

După victoria de la Petroşani, Petrolul a ajuns la zece puncte obţinute în această ediţie de campionat şi urcă până pe locul cinci în ierarhia la zi a Ligii 2 Casa Pariurilor. Ploieştenii au şi un joc mai puţin, restanţa cu Chindia Târgovişte, programată să se desfăşoare miercuri, de la ora 19.30, pe „Ilie Oană”. Apoi, duminică, de la ora 13.00, trupa lui Leo Grozavu va juca tot pe teren propriu, cu ASU Politehnica Timişoara, un bilanţ perfect şi în aceste două meciuri fiind de natură să liniştească definitiv “apele” şi să ducă echipa pe loc de promovare.

ACS Energeticianul – FC Petrolul Ploieşti 0-3 (0-3)

Stadion: “Jiul” Spectatori: circa 500. Marcatori: Ghinga (5), N. Popescu (15), Cazan (37).
ACS Energeticianul: Moldovan – Tomozei, Lung (cpt), Ioniţă, Dragu – Cristea – Neacşa, Stoenac (39 Enache), Cioiu (39 Neagu), Nicoară (54 Drugă) – Rusu. Antrenor: Cristian Dulca.
FC Petrolul: Tordai – Olaru, Plămadă, Cazan, Ţigănaşu – Ghinga (cpt), Marinescu – N. Popescu (71 Lumu), Ciocâlteu (60 Ştefănescu), Saim Tudor – Arnăutu (84 Cruceru). Antrenor: Leo Grozavu.
Au arbitrat: Robert Avram – Romică Bîrdeş şi Gheorghiţă Bălan (toţi din Piteşti).
Cartonașe galbene: Neacșa (49), Rusu (59)/ Ștefănescu (87), Lumu (90+1)
Observatori: Zaharia Ciev (Timişoara) şi George Constantinescu (Slatina).
Jucătorul meciului: Laurenţiu Marinescu

Rezultatele, marcatorii şi programul etapei cu numărul 6:
AFC Chindia Târgovişte – CS Mioveni 0-2 (0-1)
Valentin Balint (18, 65 – ambele pen.)
CS Luceafărul Oradea – AFC UTA Arad 0-1 (0-0)
Cristinel Matei (76)
ACS FC Ac. Clinceni – ACS Poli Timişoara 1-0 (1-0) (foto)
Ciprian Gliga (22)
FC Metaloglobus Bucureşti – ASC Daco-Getica Bucureşti 2-3 (2-1)
Ovidiu Herea (12), Valentin Ghenovici (37 – pen.) / Cristian Bustea (8), Adrian Voicu (50), Nicolae Muşat (75)
CS Sportul Snagov SA – AFC Ripensia Timișoara 1-1 (0-1)
Cristian Dănălache (90 – pen.) / Adrian Ungureanu (45)
CS Baloteşti – ACS Dacia Unirea Brăila 2-2 (1-2)
Bogdan Marciuc (7), Vasile Mihai (77 – pen.) / Yuefeng Lü (42), Liviu Gheorghe (45)
Sebastian Ghinga (5), Nini Popescu (15), Lucian Cazan (36)
CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu – ASSCS Farul Constanţa 5-3 (2-2)
Au marcat: D. Ciobanu (30), G. Tudoran (35 pen), Daniel Pârvulescu (46, 67), Blejdea (90+5) / R. Licu (21), M. Fotescu (38), M. Konate (63)